| Bubu9110 a întrebat:

Sa ne distram putin : De ce stau Flamingo intr-un picior?

fundita pentru raspunsul corect!

14 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Printre primele teorii pe care le-au luat în considerare oamenii de ştiinţă a fost cea că un flamingo stă într-un singur picior pentru a-şi arăta măreţia.

"Din punct de vedere estetic, păsările sunt mari, maiestuoase şi chiar iconice", au afirmat Matthew Anderson şi Sarah Williams, doi dintre cercetătorii care se ocupă cu studierea comportamentului animal, de la Universitatea din Philadelphia.

Dar altul s-a dovedit a fi răspunsul corect. Se pare că aceste animale îşi petrec majoritatea timpului într-un singur picior nu pentru că vor să apară splendide în faţa admiratorilor, ci pentru a-şi regla temperatura corpului.

"Termoreglarea este ipoteza cea mai validă în acest moment. Dacă păsările flamingo ar sta pe ambele picioare în acelaşi timp, de exemplu, în apa rece, ar risca să le scadă temperatura corpului, aşa că preferă să alterneze picioarele pentru a nu pierde căldura", au declarat oamenii de ştiinţă.

| change12 a răspuns:

Ca sa nu il murdareasca pe celalalt

| change12 a răspuns:

Pentru a-şi regla temperatura corpului

| ✿ ♫ Press Play ♫ ✿ a răspuns:

Pentru ca nu stau imn celalLat

| xNirvana a răspuns:

Vor sa copieze berzele >:p

| Honamy a răspuns:

Pai.nu se stie sigur dc dar sunt mai multe variante ori ca aceste pasari vor sa isi arate splendoarea ori ca vor sa isi regleze temperatura corpului poate sa nu fie niciuna din variante dar macar avem o teorie...big grin

| Wolf94 a răspuns:

Finca toti joaca jocul ala in care cine sta cel mai mult intr-un picior castiga...

| Bubu9110 explică:

Heyy! Vad ca nici unul nu v-ati gandit. Ati luat-o dupa teorii. Intrebarea asta e pusa pentru a vedea cum raspundeti voi... ce raspundeti. As minti daca as spune ca nu imi place cum ganditi, dar era mai bine fara teorie. Haideti sa va zic eu raspunsul : Pentru ca daca l-ar ridica si pe celalat ar cadea laughing. Deci nu avem o fundita sad...

| Bubu9110 explică:

Toti ve-ti primi o Nota : Folositor si Amuzant... depinde de raspuns...

| CocuUu a răspuns:

Pentru ca prefera sa isi odihneasca capetele pe o anumita partea a corpului in defavoarea celeilaltehappy

| kta_6466 a răspuns:

Pentru ca atunci cand le amorteste stau in celalalt! Alt raspuns mai bun nu mi-a venit pe moment laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca il ridica pe celelalt.laughing

| consilierindragoste a răspuns:

Probabil tentru ca nu au doua

| consilierindragoste a răspuns:

Hai si tu la un subiect mai tare intra aici-http://www.tpu.ro/......tenerului/