| Micheille a întrebat:

poate sa imi sp cineva ce inseamna ciclul... sp va rog sa nu mor proasta.scuze spusele prostesti dar va tot aud ciclu ciclu e ceva suc sau ce?laughing)

15 răspunsuri:
| Andruuuuuuuuu a răspuns:

Cati ani ai tu thinking
raised eyebrows
ce exprimare.
In fine.
Squmpa mea, ciclu este sangele murdar care pe fiecare luna se elimina.

| Ruxy_1106 a răspuns:

Asta trebuie sa fie o gluma laughing

| allleeeee a răspuns:

Am auzit-o si pe asta laughing.
Este perioda cand femeilor, adolescentelor le curge sange din vagin la fiecare 28 de zile.
Dureaza cam 3-7 zile depinde.
Stai linistita nu te doare chiar rau.
Pe unele femei le dor burta, altele spatele pe altele nimic.

| Madalina_5058 a răspuns:

Asta e o intrebare pusa la misto raised eyebrows

| Kenny a răspuns:

In caz ca e o gluma proasta, ma abtin.
In caz ca e pe bune, inseamna ca ai o varsta destul de mica, iar locul unde sa afli despre ciclu nu este internetul. Du-te si intreab`o pe mama ta, pentru ca nu este ceva de care sa-ti fie rusine. happy

| lol1232 a răspuns:

laughing suc nu este la fete o data pe luna o saptamana ele cumpara tampoane sti ce inseamna acest cuvant

| apaplata_7449 a răspuns:

Tu ori esti baiat ori esti fata si ai 7 ani straight face sau faci glume pe noi thinking puteai sa cauti pe net sa scrii ciclul menstrual si aflai ce inseamna daca chiar nu stii big grin si nu nu e suc laughing) e lichid dar nu e suc laughingnu-i de beut straight face

| Adredemesconf a răspuns:

:))
In primul rand trebuie sa ai 9-10 ani daca nu stii :-? ce inseamna. Spun asta pentru ca de obicei in clasa a5-a sau a6-a sunt campanii in scoli care explica mai bine. Uite, poate intelegi:

http://www.egirl.ro/Ce-este-ciclul-menstrual,a1735.html

Sper ca ti-am fost de folos.
O zi buna!
:)

| Flash a răspuns:

Da, e suc, se cumpara din magazine la 10 lei sticla de un litru si 15 lei cea de doi. Hai lasa intrebarile de genu... mai zici si ca esti fata!
Si daca tot vrei un raspuns:
CÍCLU, cicluri, s. n. 1. Succesiune de fenomene, stări, operații, manifestări etc. care se realizează într-un anumit interval de timp și care epuizează, în ansamblul lor, evoluția unui anumit proces (repetabil): totalitatea fenomenelor, faptelor, acțiunilor etc. legate între ele. * Ciclu anual = perioadă de un an în care pământul face o rotație completă în jurul soarelui. Ciclu solar = perioadă de 28 de ani după expirarea căreia datele diferitelor zile ale anului cad în aceleași zile din săptămână. Ciclu de conferințe (sau de lecții etc.) = serie de conferințe (sau de lecții etc.) care tratează diverse aspecte ale unui subiect unitar. ** Durata unui ciclu (1). ** Diagramă care reprezintă un ciclu (1). **Grup de producții (literare, muzicale) care au o temă comună. 2. Lanț închis de atomi din molecula unei substanțe. 3. Valorile succesive pe care le capătă o mărime periodică în cursul unei perioade date. 4. (Fiz.; ieșit din uz la noi; în construcția) Cicli pe secundă = hertzi. - Din fr. cycle, lat. cyclus.

| curios_3782 a răspuns:

Pe ce lume traiesti fetito?raised eyebrows doar esti fata ce naiba oh go on

| maduts a răspuns:

Nu nu iti voi spune ca s`a copt ciresele sau ceva de genul asta.
menstruatia apare in general la varsta de 14 ani dar nu este exclus sa-ti apara mai devreme sau mai tarziu. dupa ce`ti vine prima data nu inseamna ca de acum inkolo trebuie` sa-ti vina in fiecare luna, poate sa intarzie cateva luni abia apoi iti va veni regulat. pe perioada menstruatiei va trebui sa porti permanent absorbante.
in aceasta perioada poti avea dureri de burta si te poti simti uneori ametita.
ciclu nu este un suc laughing) este sangele din corpul tau care curge din vagin ...stiu ca ai sa zici ca e cam scarbos dar din pacate asta ne asteapta pe noi femeile sad
sper ca ai inteles acum ce aste ciclullaughing
pa.

| Xonia a răspuns:

Pun pariu ca e intrebare pusa la mistohappy

| MsETouch a răspuns:

E un suc il dau eu lunar gratis daca vrei:*

| madalinutza a răspuns:

Buna.
chiar nu stii?hee hee
pai uite iti sp eu
ciclu poate avea mai multe intelesuri
ciclul menstrual este fenomenul care apare la fiecare fata/femeie lunarhappy
prin care elimini sangele rau din organism
incepe de la 10-12 ani pana la 50 de ani cand apare menopauza
Sau ciclu mai poate insemna
ciclu de viata ciclul de viata al plantelor, animalelor

are mai multe

sensuri
sper ca te-am ajutatwinking

| Micheille explică:

Pentru unele nu am 12 ani. da n-am auzit de el.nu e o crima...nu puteati explica frumos cum o explicat ceilalt oricum le multumesc.