| Daviiiiiid a întrebat:

Sall ce inseamna prescurtatia asta "p. s" am pus o intrebare mi-a raspuns si a scris mai jos "p. s" Ce inseamna? funda

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

P. S. inseamna "Post Scriptum", adica in latina inseamna "dupa scris". Acest P. S. se foloseste la sfarsitul corespondentei, ca o adaugare.

31 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Post scriptum: inseamna ca adaugi ceva la textul initial- dupa ce ai scris- ca traducere.

| Nicoleta a răspuns:

Post scriptum
Este un adaos la o scrisoare (sau la un text )dupa terminarea si iscalirea ei.

| T2S a răspuns:

P. S. = post scriptum

| CristiCryssu a răspuns:

Pe scurt

| GoguStrigoi a răspuns:

Sall p. s inseamna pe scurt vreau funda!laughing

| Helăăău a răspuns:

Inseamna post script. este un fel de observatie / concluzie a celor scrise mai sus.

| Mentaaaaa a răspuns:

P. s = Pe scurt

| 0ctimar a răspuns:

P. s= pe scurt sper ca ti-am fost de ajutor big grin

Răspuns utilizator avertizat
| marales a răspuns:

Inseamna post scriptum, de obicei se adauga la sfarsitul unui mesaj, o informatie in +

| Nana_7474 a răspuns:

Post scriptum

| Zuzzy05 a răspuns:

"P. S" il folosesti cand spui ceva si la sfarsit mai adaugi ceva :" Postum Scriptum"

Nu cred ca intelegi asa ca iti dau un exemplu:

" Esti super draguta si de treaba!

P. S : imi plac ochii tai." am luat un comm de hi5laughing

Răspuns utilizator avertizat
| kuka a răspuns:

Inseamna "post scriptum", vine din latina si vine tradus ca: "scris dupa", adica dupa ce termini o scrisoare si iti dai seama ca ai uitat sa mai spui ceva.

| sabinaelena a răspuns:

P. S inseamna post scriptum adica atunci cand scrii o scrisoare si uiti sa scrii ceva dupa ce ai incheiat scrii p. s si spui ce mai aveai de spus sper ca te-am ajutat

| aNonim_4610 a răspuns:

Insemana ca si cum a uitat ceva sa scrii in continutul textului si scrie la urma, se foloseste des intr-o scrisoare.

p. s sper ca te-am ajutat ca nici eu nu stiu cum sa explic concret

pa pa :*

| angelany a răspuns:

Postscript, postscriptum

| тøхх a răspuns:

Pe scurt

| mave a răspuns:

Post scriptum, se foloseste dupa ce trimiti o scrisoare, e ceva ce a uitat sa adauge in timpul scrisorii sau care nu are nici o legatura cu mesajul acesteia.

ex:

Draga David,

Tin sa te anunt ca liceul unde am plecat este foarte tare. Mi-am facut o gramada de prieteni si activitatile de aici imi plac foarte mult. Te astept si pe tine.

cu drag, mave.

PS: saluta-l pe george din partea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite toate rescurtarile ce inseamna www.zuum.ro/pagina.php?id=503

| ÐєиÐєи a răspuns:

Post Scriptum - Pe Scurt
P. S - Apropo

P. S il pui la sfarsitul unui mesaj, cand ai uitat sa spui ceva.
Sper ca te-am ajutat!
fundita. plzz :*:*:*

| ThinkPink a răspuns:

Post scriptum

| theROOcKsTArr a răspuns:

Inseamna Post Meridian

| Amelie_2576 a răspuns:

P. S. vine de la "Post Scriptum", expresie latina care inseamna "dupa scris".

| cubuzunarulgol a răspuns:

P. s = Post Scriptum

| Anonnnnn a răspuns:

P. s.=post-scriptum
POST-SCRÍPTUM s. n. Text care se adaugă uneori la o scrisoare, după terminarea și iscălirea ei. [Scris prescurtat și: P. S.]

| Zuzzy05 a răspuns:

Scuze Post Scriptum*

| A_7901 a răspuns:

Post Scriptum. E atunci cand scrii o scrisoare, o inchei, inca ai mai uitat sa spui ceva deci pui un P. S.

| LeonardoDiCapra a răspuns:

Pai eu din cate astiu inseamna un fel de „notă„" sau ceva un fel „pe scurt" dar ca mai mult englezii il foloseai[asta in trecut]acum oricine il foloseste! e mai bine decat sa te chinui sa scrii„in concluzie" sau „denota ca." mai scurt! PS si in engleza e post scriptum [scuze gramatica! m-am grabithwinking ]

| Sconcsiş a răspuns:

Pantaloni scurti