| belieber4ever a întrebat:

SALL TPU! Cum pot conecta 2 pc(un laptop si un computer normal)la acelasi internet?love struck fundita!laughing

Răspuns Câştigător
| supernatural2011 a răspuns:

Daca ai wriless la laptop ...bagi cablu de net la calculator si prin wrilesss(sau cum so numibig grin) iei si tu netwinking tongue...asa fac eu cu fratemiu

7 răspunsuri:
| ταξιδιώτης a răspuns:

Daca ai modem in spatele modemului sunt mai multe mufe la care se mai poate conecta inca un cablu, daca ai net pe cablu un splitter cu o intrare si 2 sau mai multe iesiri

| Fredie a răspuns:

Hello! Cea mai simpla si elegata metoda este sa cumperi un router wirelless, daca nu ai asa ceva. Desktopul il legi prin fir de la acel router, iar laptopul se va conecta prin placa wirelless. Bye.

| supernatural2011 a răspuns:

Daca ai modem cu mai multe cabluri de internet...conectezi unu la laptop altu la calc. big grin

| nelu13 a răspuns:

Se poate f. usor ai nevoie de inca o placa de retea pusa pe calc si de un cablu de internet mufat crossover (poti sa il cumperi de la orice magazin de calc) am si eu doua calc legate astfel si merg ok.numai ca daca alegi varianta asta calc pe care ai montat a doua placa de retea trebuie sa fie pornit ca sa iti mearga netul pe cel de al doilea. uite aici un tutorial cum sa faci si setarile http://www.drogoreanu.ro/tutorials/internet-connection-sharing.php

| belieber4ever explică:

Ca, dar daca nu am mai multe cabluri la modem ca modem am si netu merge decat la calc si nu la laptop iar eu vreau sa meara la amandoua!

| MitroiBogdan a răspuns:

Daca esti pe modem ca sa faci chestia asta trebuie ca modemul sa permita conectarea mai multor calculatoare adica sa aiba cel putin 2 iesiri cu cablu RJ45. S-au daca ai fibra sau cablu pur si simplu trebuie sa ai o priza de internet cu un spliter cu 2 iesiri separate. Daca modemul tau este si router adica se conecteaza la pc si prin cablu si are si wireless adica internet wifi, attunci le poti conecta relativ simplu, insa laptopul tau trebuie sa suporte o conexiune wifi adica sa ai integrata receptia wireless.Astea sunt decat cateva metode simpole si usoare.

| cristipetra a răspuns:

Daca nu ia modem ...Sunt Routere de cumpar intre 100 si 200 lei!
Dar iti trebuie o unealta sa faca intr-o forma cablul de la net! Dar vezi ca daca esti la RDS nu raspund de routerul tau! Asa am patit si eu!