| anonim_4396 a întrebat:

mi se intampla niste lucruri ciudate cand merg pe strada ma gandesc la persoane care le cunosc si dupa 2 min apar acele persoane si le vad sau ma gandesc la niste lucruri si se intampla acele lucruri la care ma gandesc

Răspuns Câştigător
| alexandra1993 a răspuns:

Buna,

Este pura intamplare!

Ti se pare ca persoanele respective apar in calea ta sau ca lucrurile respective se intampla doar pentru ca tu te-ai gandit la ele.Insa, nu exista nicio legatura intre faptul ca tu te-ai gandit la ele si ca ele apar/se intampla.

Toata situatia asta este generata de faptul ca omul, in adancul sau, face legaturi intre lucruri care se intampla si lucruri la care s-a gandit inainte.Astfel, totul este doar o iluzie.Persoanele acelea iti ies in cale pentru ca (probabil) au si ele lucruri de facut, sau trebuie sa mearga undeva exact in acelasi timp in care esti si tu pe strada, iar faptul ca tu te gandesti la ele inainte sa le intalnesti, este doar o intamplare, o coincidenta.

O alta explicatie ar fi ca tu nici macar sa nu te fi gandit la ele inainte si doar sa ti se creeze impresia ca te-ai gandit, in momentul in care le vezi(se numeste "deja-vu" adica "deja vazut/deja trait").

7 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Te-ai uitat prea mult la filme.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Sunt coincidente.Si mie mi se intampla sa vorbesc despre o persoana, si peste 2 minute sa apara.Mereu folosesc replica aia: Vorbeam de lup, si lupul era la usalaughing.
Neah, sunt coincidente, nu vad nimic ciudat in toata treaba asta.

| αlεxTzure a răspuns:

E doar o coincidenta.

| transsa a răspuns:

Gandeste-te ca o sa castigi marele pot la Loto 6/49 ca poate il castigi laughing. Am glumit. Sunt simple coincidente, se mai intampla.

| MarinaAdelina a răspuns:

Buna! Eu nu am inteles o chestie: ai vreo intrebare pentru noi?
Sa presupunem ca intrebarea care te macina este:"ce se intampla cu mine".In acest caz, iti pot spune ca, sunt aproape sigura ca imaginatia iti joaca feste, sau subconstientul tau te face sa reactionezi asa. Poti sta linistit, nu se intampla nimic anormal cu tine! Incearca sa nu te mai gandesti la lucrul acesta si bucura-te de copilarie!

| ionelasavu a răspuns:

Sall si eu ma gindes tot la fel dar nu stiu de ce ma gindesc asa oare avem lucruri in comun dar eu sunt incepatore