| CranK71 a întrebat:

Zilele trecute am auzit pe cineva cand vorbea de biblie ca se auto-contrazice si am auzit doar o parte cum ca in biblie scrie ca e pacat sa te culci cu sora/fratele tau si ca adam si eva au facut copii care s-au inmultit tot intre ei si as vrea sa mai aflu contraziceri din astea ale bibliei ca din cate am vazut sunt cam multe! funda pentru cele mai multe SCUZATI CATEGORIA

2 răspunsuri:
| irbis a răspuns:

Sincer, eu nu am citit biblia, dar eu vad crestinismul in sine ca o insulta pentru acel Dumnezeu in care-ti cere sa crezi si sa iubesti. Nu ar fi asta cea mai mare contrazicere dintre toate? Dumnezeu se presupune a fi o fiinta atotputernica, atotstiutoare, capabila sa creeze universul intreg si care iubeste oamenii. Poate asa o fiinta sa fie atat de josnica incat sa trimita oameni in iad, oameni pe care se presupune ca-i iubeste, doar pentru ca nu i se roaga, nu i se inchina, nu-i multumesc?

| Elvina a răspuns (pentru irbis):

Pai tu ce crezi? Asa cum pe Pamant cei care au facut rau ajung la inchisoare tot asa cei care zu facut pacate ajung in Iad. Nu Dumnezeu ii trimite acolo ci pacatele omului.

| irbis a răspuns (pentru Elvina):

Exact. Eu cred ca raiul si iadul sunt facute din gandurile oamenilor pentru altii. Daca faci bine cuiva, acesta iti va vrea si tie binele (nu spun ca e o regula). Astfel de ganduri creeaza raiul acelei persoane care a facut fapta buna. La fel functioneaza si cu faptele rele.
In alte cuvinte, daca tu crezi in Dumnezeu, daca I te rogi este irelevant, crestinismul in sine este irelevant. Singurul scop pe care l-ar putea servi crestinismul este sa inspire frica de Dumnezeu, de a fi trimis in iad, dar Dumnezeu nu este o fiinta de temut. Oamenii se trimit ei singuri in iad. Crestinismul nu ar putea servi decat pentru cei slabi la minte.

| Elvina a răspuns (pentru irbis):

Ai si tu dreptatea ta, mai putin ultima propozitie.

| irbis a răspuns (pentru Elvina):

Ce am vrut sa spun cu asta e ca unii oameni poate au nevoie de o astfel de frica pentru a nu fi temptati sa faca rau. Daca cineva crede sau nu, este alegerea lor, indiferent ce fel de oameni sunt, dar pentru cei cu intelect slab sau care poate nu pot face diferenta dintre bine si rau, crestinismul i-ar putea tine in friu.

| Elvina a răspuns (pentru irbis):

Am inteles.

| Elvina a răspuns:

Cine a zis ca Adam si Eva erau frati? Erau doar 2 oameni liberi atat. Contraziceri sunt deoarece Biblia este scrisa de mai multi autori, iar Vechiul Testament a fost cunoscut pe cale orala deci multi autori si-au adus contributia.

| CranK71 explică (pentru Elvina):

Nu erau frati dar ei au facut copii si acei copii tot intre ei s-au inmultit

| Elvina a răspuns (pentru CranK71):

Pai da, dar atunci nu existau cele 10 porunci, Moise a venit mult mai tarziu.