| George5674 a întrebat:

Salut. Am de turnat un cofraj de beton de 8m lungime cu 1m înălțime și 30cm lățime. Câți metri cubi de beton intra?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

2.4m3

greu tare cu inmultirile...

| relian a răspuns:

La scoala generala nu ai fost, adica nu ai facut macara cateva clase stiu si eu 8 clase macar?

In sf banui, chiar de ai fost, tot nu stii, ca altfel nu mai intrebai laughing dar stai linistit ca nu esti singurul, mai toti romanii is asa.

Ce faci? Faci toate cifrele alea metri, sau cm ok? Nu poti socoti folosind amestecat metri si cm.

Asa ca sa fie socoteala mai usoara, la final sa nu fie nevoie sa faci cm cubi in metri cubi, faci cifrele toate in metri.

Banui ca nu stii citi metri are 30 cm laughing deci tot naspa este.

Ok 30m cm in metri is 03 metri ok? Acum ca stii, inmultesti toate cele 3 cifre intre ele adica :

8x1x03 =2.4 metri cubi de beton.

Sa fii sigur ca o sa iti ajunga, mai pui aolo o rezerva, poate ca masuratoare nu-i asa de precisa cofragu nu-i asa de drept.
Iei si tu 2.7 metri, din timp faci o gaura, sau ceva cofrag in caz ca mai ramane de o roaba de beton, sa o folosesti pe undeva daca ai nevoie, daca intelegi ce zic.

Avind in vedere ca ai nevoie de 2.5 mc, nu stiu daca vrei sa cumperi atit daca vin aia doar cu cantitatea asta. Este bine sa suni, sau sa mergi acolo, in cazul in care cumperi betonul facut deja, sa intrebi cit este minimul la care ei vind, sau vin la tine sa til aduca.

Eu asa stiu ca se vinde la cifa un minim de beton, nu vin aia cu cifa la poarta ta cu 1-2 metri de beton, asa ca e bun sa intrebi chestia asta.