| TeRogLasama a întrebat:

Salut am o frica ff mare.Aragazu bunicii eu stau de mult timp la ea si in iulie am sa ma mut.
Aragazu ei e unu foarte vechi e pe gaz.Cuptoru nu merge, Doua ochiuri nu se mai aprind, am auzit azi ca acum un ochi nu mai are flacara asa mare, eu am 13 ani stiu sa il folosesc de 2 ani.Dar de asta mi-e frica de moor.Mie frica sa nu explodeze inainte avea scurgeri se gaze si ia schimbat furtunul unii specialisti, acu 2 ani iar acum parca tot mai simt ceva miros ciudat a gaz cand intru in camera bunicilor si drept in fata e bucataria cu aragazul dar cand ma duc la aragaz nu simt nimic.si bunicu meu sta intr-una rezamat de el si ii apasa butoanele.Le da intr-o parte. Tare frica imi e.Ma poate lamurii careva? Eu cand folosesc aragazu il folosesc doar sa ii fac cafeaua lui mama 10 min dupa gata il opresc.

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

In camera cu aragazul trebuie sa fie neaparat geamul putin desfacut. Asa trebuie facut in orice camera unde sa tine centrala pe gaz (care incalzeste caloriferele si apa de la robinet); si cei mai multi oameni au centrale in casa -in bucatarie sau pe balcon, sau intr-o camera speciala daca stau la casa.
Deci daca tii geamul putin deschis, nu ai de ce sa te temi. Garantat nu se va intampla nimic. Trebuie doar sa verifici ca sa fie inchise gazele mereu.
Cu timpul, poate aragazul va fi inlocuit cu unul nou; pentru ca toate lucrurile de pe pamant se uzeaza cu timpul. Chiar si noi.winking

| TeRogLasama explică (pentru anonimg):

Sa stii ca pe langa geam intra aer dar pot sa il pun intr_o sfoara.Ms

| cezar003 a răspuns:

Unde locuiesti?

| cezar003 a răspuns:

Unde locuiesti in ce oras?

| cezar003 a răspuns:

Opreste gazul

| cezar003 a răspuns:

Jucati-va voi...

| TeRogLasama explică (pentru cezar003):

Ba tu esti normal? Tu crezi ca am sa iti zic unde stau etc si etc? Mai bine raspundei correct.

| GaZa1994 a răspuns:

Având in vedere gravitatea situatie, cred ca mai bine explici ceea ce crezi buniciilor tai si mamei tale ca ei sa ia o măsură in ceea ce privește aragazul ala si siguranța tuturor.

| TeRogLasama explică (pentru GaZa1994):

Am vb cu bunica mea mi-a zis ca ea nu simte ea sta in pat langa conducta de gaz si sta de.mai bine de 13 ani.Si pe langa asta am si niste gauri pe unde intra aerul pe langa geam.

| GaZa1994 a răspuns (pentru TeRogLasama):

Ea poate s-a obisnuit cu mirosul sau poate tu tot ai impresia ca miroase. Se mai întâmplă sa ai impresii din astea in special in legatura cu mirosul de gaz. Cred ca sunt si alții care sa confirme.

| TeRogLasama explică (pentru GaZa1994):

Adica simt din hol dar cand ma duc in bucatarie e aer curat.