| AlexanderAlex1 a întrebat:

Salut, cateodata cand ploua rau (cu fulgere, tunete) am norocul sa mi se arda ceva. Ieri mi s-a ars routerul, si anul trecut si acum 2 ani mi s-a ars 3 piese de la pc. Ce sa fac?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Scoate totul din curent, aceste aparate sunt sensibile la aceste fenomene, ce piese au ars de curiozitate?

| Donsavas a răspuns:

Aparatele dezactivează sau chiar deconectează pe timp furtuna și când nu le folosești pentru a opri iradierea și a economisi electricitate dar și pentru a preveni accidente sau distrugeri.

| georgeenglezu2016 a răspuns:

Problema sti care este : coloana de unde esti conectat la curent ai firele de ex 3x4, tu ar trebui sa ai mai mult de ex 3x6, iar firele de la priza sa fie mai groase sa reziste la curent, eu in casa am de 2, 5 firul pentru priza iar la intrerupatoare mai subtiri ca nu folosesc toate becurile si mai e important tabloul cu sigurante de ampper la prize ar trebui sa fie de ex 30 A.
Sa fie rezistente la fulgere etc

| apz a răspuns:

Probabil la tine in zona sunt fluctuatii la curent. Cand mai e furtuna, scoate toate aparatele din priza.

| T2LS a răspuns:

Pentru asta s-a inventat paratrăznetul, care se pune pe acoperișul casei la care stai pentru protecție impotriva imensului curent de la un fulger. Fiindcă stai la bloc, ar cam trebui să stai și să vorbești cu administratorul blocului pentru a remedia problema impreună, dacă nu există așa ceva deja montat pe bloc. Ideea este că fulgerele, atunci când le vedem noi, ele deja s-au descărcat în ceva la momentul impactului. În funcție de lungime, curentul transportat de un fulger poate atinge ușor pragul de câteva miliarde de volți și o temperatură imensă de aproximativ 30.000 C. Problema intervine atunci când trăznește în zona ta, sau de unde tu ești alimentat cu energie electrică. Sunt anumite tablouri de comandă, care anulează automat alimentarea cu curent în cazul în care se depășește pragul automat setat de către panou. În lipsa acestuia, curentul este transportat(nu mai mereu)prin firele de înaltă tensiune, cabluri sau ce mai ai tu până la electrocasnicele care le ai în casă. Într-adevăr, nu ating volții maximi transportați de aceste arcuri luminoase numite fulgere, dar transportă o cantitate imensă la care aparatele tale nu pot face față. Un paratrăsnet ar evita, așa ceva, în mare măsură. De asemenea, dacă îți instalezi în apartament tabloul de care vorbeam, acesta funcționează pe baza unor clapete, care în momentul în care o neregulă se întâmpla, ca cea menționată anterior, curentul se întrerupe automat înainte ca imensa cantitate să ajungă la aparatele tale. De asemenea, dacă le deconectezi în timpul furtunii nu se pot întâmpla probleme, dar această soluție vrei să o eviți, pentru că vor fi furtuni pe perioada verii și va fi destul de plictisitor să tot scoți aparatele și să stai fără ele poate ore în șir până trec descărcările electrice.

| iar99Teo a răspuns:

Foloseste: UPS, prize cu protecție, stabilizator de tensiune si scapi de probleme. Multa bafta!

| Zullabar a răspuns:

Inseamna ca blocul nu are antena aia speciala in caz de traznet