| RoxanaCher a întrebat:

Ce carti as putea sa mai citesc? Am 12 ani.Multumesc!

9 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mark Twain-Aventurile lui Tom Sawyer, Aventurile lui Huckleberry Finn, Prinţ şi cerşetor, Un yankeu la curtea regelui Arthur, Hector Malot-Singur pe lume, Charles Dickens-David Copperfield, Michael Ende-Poveste fără sfârşit, Harriet Beecher-Stowe-Coliba unchiului Tom, Wilkie Collins-Piatra lunii, Molnar Ferenc-Băieţii din strada Pal, Louis Pergaud-Războiul bumbilor, Erich Kastner-Emil şi detectivii, Secretul celor două Lotte, Kurt Held-Zora cea Roşie şi banda ei, Kir Buliciov-Fetiţa de pe Terra, Jules Verne-20 000 de leghe sub mări, Insula misterioasă, Copiii căpitanului Grant, Doi ani de vacanţă, 5 săptămâni în balon, Karl May-Winnetou, Old Surehand, Comoara din lacul de argint, Testamentul incaşului, Rafael Sabatini-Odiseea căpitanului Blood, Fenimore Cooper-Ultimul mohican, Al. Dumas-Cei trei muşchetari, După 20 de ani, Cei patruzeci şi cinci, Doamna de Monsoreau, Regina Margot, Theophile Gautier-Căpitanul Fracasse, Paul Feval-Cocoşatul, Paul Feval-fiul-Fiul lui d´Artagnan, Michel Zevaco-Cavalerii Pardaillan, Fausta, Fausta învinsă, Epopeea dragostei, Pardaillan şi Fausta, Mayne Reid-Călăreţul fără cap, Ioan Dan-Cavalerii, Taina cavalerilor, Cavalerii Ordinului Basarab, Curierul secret, ori, dacă vrei ceva mai nou CS Lewis-Cronicile din Narnia, Maureen Johnson-13 plicuri albastre, Caroline Pitcher-Prăjitura de la ora 11, Băiatul şaman, Hilary McKay-Îngerul lui Saffy, Anna Dale-Şoptindu-le vrăjitoarelor, Gary Kilworth-Attica, Katherine Paterson-Punte spre Terabithia, Carl Hiaasen-Bufniţa, Louis Sachar-Secretul din Lacul Verde, Angie Sage-seria Septimus Heap, Sophie Audoin-Mamikonian-seria Tara Duncan, E Rose Sabin-seria Şcoala de vrăjitorie, Alan Gibbons-trilogia Legendeer, V M Jones-seria Karazan

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

La tiganci, Moara cu noroc de Ioan Slavici, Hanul Ancutei de Mihail Sadoveanu.

| slam a răspuns:

"Copila-stea" de Jerry Spinelli...prea faina happy
am citit-o de vreo 3 ori!

| klary a răspuns:

Colectia Jules Verne

| darnme a răspuns:

Carti politiste agatha christie! foarte faine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde ce carti iti placbig grin eu cand eram de varsta ta adica la 12 ani citeam padurea spanzuratilorlaughing sau morometi deci... fiecare citeste ce ii place mai bine ne-ai spune ce gen de carti iti plac (actiune drama etc) si cred ca atunci te putem ajuta mai mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu citesc pixelii de pe calculator laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Karl May-Winnetou, mihail drumes-ele4vul dima dintr-a saptea, Cismigiu et compani, Cei trei muschetari, etc

| PinkyAlle a răspuns:

Ciresarii :] are 5 volume; p
Heidii fetita muntilor :]
sunt o multimehee hee