| alexxxxxxxxxx a întrebat:

de mult ma tot tem de viitorul meu
inainte ma gandeam cat de greu va fi la liceu,cum vor fi profesorii
acum ma tem de bacalaureat,chiar daca invat bine
ma tem de viitor, de tot
daca imi voi gasi un loc de munca
daca voi putea da la facultate
toate astea ma streseaza aproape zi de zi
ajutor!
dau funda daca ma puteti ajuta

3 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Nu te mai stresa, nu rezolvi nimic asa, dimpotriva, iti distrugi sanatatea, minimalizandu-ti, astfel, sansele de a promova bacalaureatul, a reusi la o facultate, a o termina si profesa.
Ce trebuie sa faci e sa inveti mult, cat de mult poti, sa incerci in fiecare zi sa fii mai bun, sa inveti ceva nou, interesant si util si, foarte important, nu alege o facultate care e ''la moda'', ci una care ti se potriveste, care iti place si pe care te vezi profesand-o. Si daca vei invata in mod constant, nu ai cum sa nu reusesti la facultatea dorita, sa nu o termini, la buget, cu bursa si note mari si sa nu gasesti apoi un job relative bine platit, dar, si mai important, plin de satisfactii.
Linisteste-te, relaxeaza-te, ai incredere in tine, munceste si vei reusi, garantez!
Succes, o seara faina si un weekend relaxant iti urez!

| Pardelian a răspuns:

Te stresezi degeaba pentru un viitor incert si uiti sa-ti traiesti tineretea-carpe diem-traieste clipa-profita cat esti tanar agata cat mai multe fete si stii tu mai departe-banii vor veni si ei cu timpul nu are rost sa te stresezi de pe acum

| alexxxxxxxxxx explică (pentru Pardelian):

Stiu,dar nu pot!
ma gandesc asa, ca nu ma vad capabil sa freceventez un loc de munca zi de zi
si ca bacalauret-ul nu il voi lua
de facultate nu mai zic!
nu stiu ce sa fac