| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare? stiti cumva la pliculet bilute din acelea de cresc in apa eu am cumparat, ce substanta au in ele de cresc s-au din ce sunt facute, dau fundita daca stiti!

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Se numeste silicagel, toxic.Este vorba de niste cristale,uneori gelatinoase etc create in laborator si se folosesc de regula la ambalare pentru a proteja diverse obiecte sensibile la umiditate,prin absorbtia acesteia ele isi maresc volumul de citeva ori, procesul fiind reversibil prin evaporarea treptata a apei din ele, revenind la volumul anterior.Sunt unele tipuri compuse din niste cristale ce se pot confunda cu sarea de bucatarie, foarte toxica si se faramiteaza la contactul cu apa(se aud usoare pocnituri la contactul cu apa).

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc!