| xxxxxxxxxxxxxx a întrebat:

sunt destul de bun la desen si as vrea sa-mi "dezvolt" talentul ...deci as dori sa stiu pe unde pot face niste cursuri de desen(desenz in creion) sunt din bucuresti si am 14 ani(pentru orice eventualitati happy )

Răspuns Câştigător
| Teo a răspuns:

Incearca sa te duci la un liceu de arta si sa vorbesti cu un profesor din domeniul desen.Ai putea sa faci niste cursuri cu el si sa iti imbunatatesti talentul.
Mult succes.happy

1 răspuns:
| MMihai a răspuns:

Trebuie să muncești mult : Anatomie, anatomie artistică, perspectivă, legi de compoziție plastică etc.Nu este foarte ușor, nu toate muștele fac și Miere. Fă niște desene după oameni în sistem 10x10. Un desen lucrat după model uman pe format A3. Fiecare desen se execută în 9-10 minute. Că mai mult de 9-10 minute nu rezistă nici băiatul / fata să stea nemișcat./ (ă). Pauză pentru dezmorțire un minut și apoi desenul următor. Într-o ședință 10 desene x10 minute fiecare. Persoanele care îți pozează, nu trebuie să fie,, echipate,, pentru Polul Nord(sau Sud), ci să fie cât mai sumar îmbrăcate. După ce faci 5-10-15 asemenea ședințe, în care și măsori, ca să păstrezi proporțiile, să îmi arăți și mie desenele respective, facă vor fi de arătat, cuiva.
Desenează după natură, nu după poze. După poze poți măsura însă proporțiile. Învață și ceva anatomie și apoi anatomie artistică umană și animalieră, ex : Tratat de sculptură Constantin Baraschi vol 1 (a apărut în 2 volume, ), Anatomie artistică Gh. Ghițescu în 3 volume, ceva cărți de perspectivă.( Dacă vrei, poate, îți dau eu 2 cărți despre așa ceva, în engleză, în format pdf, pe un dvd,) și alte cărți care te învață să desenezi. Poți face copii după desene și tablouri făcute de pictori buni.( Rafael Sanzio, Michelangelo Buonarroti, Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli - ( Alessandro di Mariano Filipepi), Fra "Filippo Lippi, Masaccio, Andrea Mantegna, Piero della Francesca, Tiziano Vecelli sau Tiziano Vecellio (c. 1488 / 1490 [ 1 ] - 27 august 1576 [ 2 ], mai bine cunoscut sub numele de Titian, Giorgio Barbarelli Zorzo da Castelfranco, sau Zorzi da Castelfranco, cunoscut mai ales ca Giorgione, Fra Angelico, Veronese, Diego Velázquez (Diego Rodriguez de Silva y Velázquez ), Hans Holbein, Albrecht Dürer, Peter Paul Rubens, Rembrandt van Rijn, etc.). Pictor sau grafician adevărat înseamnă multă muncă. Succes!