| IncorrectUsername a întrebat:

Am si eu o intrebare,care va rog sa nu o stergeti:
Am uitat,de fapt nu prea am inteles problemele la matematica cu ariile...sadAm o problema, in care zice asa:Aflati aria unui patrat stiind ca perimetrul este egal cu 0, 64 dam.
P.S.Mai zic inca o data, v-as ruga sa nu-mi stergeti intrebarea, m-ar ajuta foarte mult!
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| DanielaGroza a răspuns:

Perimetrul=0.64 dam => putem afla latura patratului pe care o notam cu l.p.
l.p = 0.64:4=0.16 dam.
Aria patratului= latura x latura(latura la a doua)=> aria patratului= 0.16 x 0.16 = 0. 0256 dam.
Sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
| IncorrectUsername explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri, si de asemenea multumesc mult TPU pentru ca nu mi-ati sters intrebareahappy

| Iron3 a răspuns:

Aria patratului este egala cu latura ori latura.
Daca perimetrul este egal cu 0, 64 dam rezulta ca 4 ori latura (formula perimetrului patratului) este egal cu 0, 64 dam. Dupa imparti la 4 si aflii latura. Dupa aria.

| Adina0231 a răspuns:

Perim=0,64 dam.=4l=>l=0.16 dam iar Aria patratului =l la patrat adica 0. 16x0.16=0.0256 dam
sper ca te-am ajutat!