| 2FanMessi2 a întrebat:

Salut TPU! Astăzi am făcut o prostie destul de mare(zic eu) pentru ca sunt cam liniștit. Am spart geamul unei spălătorii de covoare în jurul orei 22:00 precizez ca era închisă. Și am temerea asta în mine ca proprietarul se va duce și va face plângere la politie. Dacă ma duc eu personal sa vorbesc cu proprietarul și ii recunosc fapta. Precizez ca am alunecat, nu a fost intenționat, și am întrat cu umărul foarte tare în geam. Cel mai bine ar fi sa contactez proprietarul și sa discut despre acel geam?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, cel mai bine ar fi sa il contactezi. Poate era bine sa il contactezi chiar atunci, in caz ca geamul ala favorizeaza intrarea/furtul din acel imobil.

| ioana748 a răspuns:

Stai liniștit, ca nu ai omorat pe nimeni.
Se poate intampla oricui.
Daca poti lua legătura cu proprietarul ar fi bine.
Dar era indicat sa mergi la politie sa anunti, caci daca se poate intra pe acel geam si se fura ceva, cine stie ce daune cere.
Asa, il trezea politia si l anunta.
Daca nu, maine la prima ora sa fii acolo.
Doamne ajuta,

| 2FanMessi2 explică (pentru ioana748):

Aparent geamul este doar fisurat. Nu avea ce daune sa ceara atâta timp cât nu e spart geamul cu totul. Dacă era spart încât sa poți întra prin el mai ziceam. El nici nu avea camera la ieșire, avea doar magazinu de lângă și camera era destul de îndepărtată și era și întuneric afara.

| ioana748 a răspuns (pentru 2FanMessi2):

Inteleg, atunci nu i bai happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cel mai bine ar fi să contactezi proprietarul și să-i explici că nu a fost intenția ta să spargi geamul, că ai alunecat etc. Însă trebuie să ții cont că, cu siguranță o să-ți ceară o sumă de bani. Sper să nu fie prea nesimțit domnul respectiv și să vorbească frumos, dacă totuși mergi cu intenția de a face lucrurile corect, iar dacă vorbește urât, măcar poți să dormi împăcat că ai făcut ce a fost cel mai bine. E mult mai grav dacă merge la poliție să depună plângere.

| 2FanMessi2 explică (pentru anonim_4396):

Grav nu e, atâta timp cât plătesc geamul. Dar țin sa menționez ca el nu are camere la intrare. Are doar magazinul de lângă și era foarte întuneric afara. Și geamul nu este spart cioburi este doar fisurat foarte tare într-o parte.