| JoKeRuLwTF a întrebat:

Cum se formeaza Present si Future Proche in franceza?

Răspuns Câştigător
| deeeaqq a răspuns:

Futur Proche -> Din prezentul verbului *ALLER* + infinitivul verbului. Gen:
Je VAIS parler
Tu VAS parler
Il / Elle / On VA parler
Nous ALLONS parler
Vous ALLEZ parler
Ils / Elles VONT parler.

Present:
să zicem că ai tot verbul ''parler''. Elimini 'er' şi pui terminaţiile la fiecare persoană * asta pentru prima grupă *

Je parle
Tu parles
Il / Elle parle
Nous parlons
Vous parlez
Ils / Elles parlent
Terminaţiile : -e, -es, -e, -ons, -ez, -ent.

Pentru a doua grupă să zicem că luăm verbul ''finir''. Elimini 'IR' şi adaugi terminaţiile pentru fiecare persoană.
Je finis
Tu finis
Il / Elle finit
Nous finissons
Vous finissez
Ils / Elles finissent.
Terminaţiile: -is, -is, -it, -issons, -issez, -issent

Pentru a treia grupă.
Majoritatea sunt neregulate şi se conjugă diferit, gen ''pouvoir''.
*terminaţiile : 1. -s, -s, -t/d, -ons, -ez, -et sau 2. -x, -x, -t/d, -ons, -ez, -ent.
Verbe neregulate: (venir, partir, dormir, sortir, sentir, voir, recevoir, vouloir, vendre, prendre, mourir, boire, connaitre, mettre, etc.) -> se conjugă diferit.

*Ex pentru un verb neregulat ( vouloir ) :
Je veux
Tu veux
Il / Elle veut
Nous voulons
Vous voulez
Elles / Ils veulent.

Pentru un verb regulat ( ecrire )
Je ecris
Tu ecris
Il / Elle ecrit
Nous ecrivons
Vous ecrivez
Ils / Elles ecrivent.

Dacă ai vreo nelămurire dă-mi reply, merci.

2 răspunsuri:
| Miru_Miru_1998_rrlw a răspuns:

Present=infinitivul verbului de conjugat si terminatiile: pentru prima grupa:e es e ons ez ent
a doua grupa :is is it issons issez issent
a treia grupa:s s t ons ez ent.
Futur Proche=indicativul present al verbului aller si infinitivul verbului de conjugat