| LorenaLoev a întrebat:

Imi puteti spune si mie niste intrebari/probleme de logica + raspunsuri. Va multumesc frumos si dau funda celui mai bun raspuns :*

Răspuns Câştigător
| MrrA a răspuns:

Întrebarea 1: Câte zile de naştere are un om la o vârsta de 58 de ani?
Întrebarea 2: Unele luni au 31 de zile, altele doar 30. Câte au 28 de zile?
Întrebarea 3: Ai un chibrit şi intri într-o cameră întunecoasă, în care se află o lumânare, o lampă de petrol şi un cuptor. Ce aprinzi prima dată?
Întrebarea 4: Un cioban are 17 oi din care mor toate până la a 9-a. Câte oi îi mai rămân ciobanului?
Întrebarea 5: Este posibil, în America, ca un bărbat să se căsătorească cu sora văduvei sale?
Întrebarea 6: Câte animale a luat Moise cu el pe arcă?
Întrebarea 7: Un avion cade pe fâşia de graniţă dintre România şi Ungaria. Unde vor fi înmormântaţi supravieţuitorii?
Întrebarea 8: 3 pisici mănâncă 3 şoricei în 3 minute. În câte minute vor mânca 100 pisici 100 de şoricei?
Întrebarea 9: Pe o bancă stăteau 9 vrăbii. Un vânator împuşcă una. Câte vrabii ramân pe bancă?
Întrebarea 10: Ce a fost pe 25 decembrie 1914?
Întrebarea 11: Primeşte un paznic de noapte, dacă moare ziua, pensie?
Întrebarea 12: Trebuie să alegi una din cele 3 camere în care eşti obligat să intri. Alege camera în care consideri că poţi supravieţui:
-camera 1: o cameră cu criminali înarmaţi până în gât care sunt pe cale să te omoare
-camera 2: o cameră plină cu lei nemâncaţi de ani de zile gata să te înfulece
-camera 3: o cameră cu gaz toxic, letal
-camera 4: o cameră goală ce are podeaua încinsă la 700 grade Celsius
Argumentează răspunsul pe scurt.
Întrebarea 13: Tu eşti căpitanul unui yaht, yahtul tău măsoară 14m lungime, 5m lăţime, 12m înălţime şi ai la bordul yahtului 20 de oameni. Câţi ani are căpitanul?
Întrebarea 14: Un tren electric numit "Sibiu-Bucureşti" circulă dinspre Bucureşti spre Sibiu cu viteza de 50 km/h, în ce direcţie se duce fumul dacă vântul bate dinspre Sibiu spre Bucureşti cu viteza de 10km/h?
Întrebarea 15: Conduci o maşină şi brusc, în faţa ta apar: o bătrână, un bebelus şi o căprioară, ce calci?

Intrebarea 1: una
Intrebarea 2: 12/toate
Intrebarea 3: chibritul
Intrebarea 4: nouă
Intrebarea 5: Nu, omul e deja mort
Intrebarea 6: Niciunul, Noe – nu Moise
Intrebarea 7: Niciunde, supravietuitorii nu sunt inmormantati
Intrebarea 8: 3 minute, evident
Intrebarea 9: una, cea moartă
Intrebarea 10: Crăciunul.
Intrebarea 11: E mort, deci nu...
Intrebarea 12: camera 2, pentru că leii sunt morţi
Intrebarea 13: vârsta celui care răspunde întrebării
Întrebarea 14: este electric, nu scoate fum
Intrebarea 15: frâna

2 răspunsuri:
| Sonnora a răspuns:

O sa-ti spun una dar pe engleza. big grin
A man wanted 2 enter a CLUB
Every member knew the password,
The man was hidden besides the wall & tried 2 listen the password.
A member came, watchman said 'TWELVE'
Member replied 6,
Watchman opened door.

Another member came, watchman said 'SIX'
Member replied 3,
Watchman opened door.

Man thought he got d PASSWORD
He went at door,
Watchman said 'EIGHT'
Man replied 4, Watchman din't opened door.

What was the PASSWORD?
secretul consta in cate litere are cuvintul de exemplu TWELVE are 6 litere poti sa o traduci in romana, de exemplu douazeci trebuie sa spui 8. BAFTA big grin

| LorenaLoev explică (pentru Sonnora):

Mulltumesc foarte mult happy