| EvangelineDS a întrebat:

:X cum se fac bratarile handmade? big grin funda! tongue

7 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Răsfoieşte toată pagina asta:
http://www.youtube.com/......p?/results

Baftă!

| MâţulMov a răspuns:

Cauta si tu un tutorial.In general se impletesc straight face

| CostyMe a răspuns:

Cauta pe youtube si sigur o sa gasesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru inceput ai nevoie de muline ( se gasesc la mercerie si una costa 1, 3 lei, sunt de toate culorile)
Pentru a-ti fi mai usor la inceput foloseste doar 8 fire ( poti incepe si cu 6, dar iese mult prea subtire), de aprox 30-35 cm, de diferite culori, pentru inceptu poti folosii 3 culori pentru a le distinge mai bine, innoadale la capat, si lasa cca 3 cm. dupa care le asezi pe masa cu scoch / agrafe ( nu conteaza). voi exemplifica prin culori pentru a ma intelege.sa spunem ca avem galben verde si rosu.prima sa spunem ca va fi cea verde, a2a rosie a3a galbena, si din nou, verbe; rosie; galbena.acum ca le-ai asezat poti spune ca " faci bratara ".iei primul fir ( verde) faci litera L peste cel rosu si strangi, tot cu verdele faci si la galben, apoi la verde, rosu si iar galben ( prima ata va deveni ultima si tot asa). asta este cel mai simplu mod de'a face astfel de bratari :) ( sper ca m-am facut inteleasa)
iese cam asa : http://1.bp.blogspot.com/......060458.JPG ( o linie verde, una rosie alta galbena), poti face din 12 le asezi gen : 3 rosii, 3 galbene, 3 verzi...

un alt model simplu este valul.
ai nevoie de minim 3 culori ( maxim 4 )
3 culori ( sau 2 ) se vor vedea in timp ce una va fi culoarea de sprijin.
exemplu : culoare de sprijin : albastru, culorile care se vad : roz, mov si gri.
le asezi astfel ( faci nodul sus lasi cca 3 cm... ca mai sus ) culoarea de sprijin prima ( 2 fire ) deci albastru albastru, dupa care 2 fire roz, 2 mov si 2 gri.iei al2lea fir de sprijin te uiti care este cea mai apropiata culoare si faci 2 noduri. apoi tot cu firul albastru de mai devreme faci 2 noduri cu urmatorul fir roz.si tot asa.
http://www.youtube.com/watch?v=0frqOtU3-CA

| CNicoleta a răspuns:

Bratarile prieteniei se fac din noduri, gasesti o multime pe youtube. Funda? puppy dog eyes