| RaR a întrebat:

Salut, vreau sa cumpar un router wireless, momentan am un modem de la RCS-RDS, intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.Ce se va intampla cu modemul, o sa-l scoata?
2.Cand o sa vreau sa activez internetul, cum procedez?
3. Daca imi baga router-ul de wireless, o sa fiu nevoit sa ma conectez doar prin functia wifi din PC, sau tot ca inainte?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca iti vei cumpara router, cei de la rds nu te vor ajuta in privinta aceasta. Va trebui deci sa te descurci singur.
Modemul ramane acolo. Tu iti cumperi routerul, si ti-l vei instala. Acesta trebuie sa aiba instructiuni de instalare(fie un cd, fie pe hartie). Cablul pe care il ai acum in pc va intra in router; iar din router vei baga un alt cablu in pc(acest cablu se va gasi in pachetul routerului, si e mai mic de 2metri).

| Anca2999 a răspuns:

Modemul nu esti nevoit sa-l scoti, il poti conecta la router si iti va imbunatatii rapiditatea net-ului. Cand o sa te conectezi la net o sa poti seta din laptop sau pc jos in bara dreapta, sa ti se conecteze singur si nu vei fi nevoit sa activezi tu nimic. Si la 3, da, doar prin functia wi-fi. Cel putin asa e la mine. happy

| Fishing a răspuns:

Prin modem te referi la stik sau la conectarea prin cablu de la (local area connection sau broadband connection)?
Cand iti cumperi rooter-ul trebuie sa introduci firul(de culoare alba) de la internet in el.Vei primi un CD pe care il vei instala greu (daca este prima data).
Modem inseamna stik de obicei, dar tu trebuie sa bagi cablul de la net in router. Dupa instalarea router-ului nu vei mai avea nevoie de modem.