| yasser25 a întrebat:

Salutare all, Doar pentru cei care au caini, Ma gandesc sa-mi iau un caine, suntem in dubii, ce sa alegem? Pittbull, rottweiler sau cane corso? Astept pareri cat mai multe si argumente! Mentionez ca stam la bloc! mersi!

Răspuns Câştigător
| MariaIoana a răspuns:

Salut
Cane Corso
Inaltime: 56-71 cm
Greutate: 36-63, 5 kg
Are nevoie de un stapan cu experienta in ceea ce priveste cainii, pentru ca pot deveni agresivi fata de straini sau alti caini daca nu sunt antreanti si socializati corespunzator.
se imprieteneste rapid cu familia din care face parte si se ataseaza in mod special fata de copii. Odata ce a primit lectiile de dresaj necesare, este un bun caine de paza si protectie.
Rottweiler
Lucrul esential in cresterea unui Rottweiler este dresajul. Dresajul ferm si facut cu grija este extrem de important, altfel veti ajunge sa aveti un caine foarte puternic si agresiv. Stapanul sau trebuie sa fie capabil sa manuiasca statura masiva a acestui caine, de aceea fiind foarte important ca dresajul sa inceapa cat mai devreme posibil. Rasa are tendinta de a-si intimida stapanul, care trebuie sa fie foarte darz in dresaj, atunci cand cainele este inca mic. Este o rasa foarte inteligenta, care raspunde foarte bine la dresaj, mai ales la obedienta competitiva.
La Pitbul, cam tot asa. Au nevoie de un stapan ferm, altfel isi "iau lumea in cap " si bine nu vei ajunge.
Despre rottweiler stiu doar ca ii place mult libertatea, sa alerge, deci pentru apartament, parerea mea e ca pica.
Tu decizi.
Toti sunt extrem de frumosi happy

9 răspunsuri:
| Madalina285 a răspuns:

Eu,sincer,as alege un Cane Corso.

| bambi12313 a răspuns:

Daca vrei sa alegi intre cele trei rase de caini eu iti recomand rottweiler. Insa daca stai la bloc ar trebui sa ai de 3 ori mai multa responsabilitate fiindca sunt foarte rai. Insa dresati ii mai poti stapani putin. :-).

| Laya a răspuns:

Depinde ce vecini ailaughing
Te-as sfatuii sa iei o rasa mai mica si usor de intretinut, deoarece cu un rottweiler sau pittbull nu e de glumit.
Imi plac toate trei rasele enumerate de tine (numai cand sunt micuti), cand se maresc apar problemele...happy

| lola79 a răspuns:

Rottweilerii sunt foarte rai cand cresc si se zice ca dupa cativa ani isi uita stapanul in nici un caz nu mi-as lua asa ceva chiar daca sunt frumosi sunt periculosi. cred ca pittbullul este cel mai bun doar ca trebuie invatat multe lucruri mai ales daca stai la bloc.

| yasser25 explică:

Mutumesc pentru raspunsuri, caine pichinez... nu categoric da urat la aproape 2 metrii sa plimbi un caine de genul acela, in plus un caine te poate si apara, in cazul asta il apar doar eu, mersi oricum! nu, nu este primul meu caine, am mai avut 2 cane corso dar nu am reusit sa-i tin in apartament decat pana au facut 6 luni laughing cu 2 e mai complicat si nu am vrut nici sa-i despart!

| sebykutzu a răspuns:

Un caine haski ar fi frumos, arata bine si mai stiu oameni ce stau la bloc cu un asemenea caine

| Oceanborn a răspuns:

Daca e vorba despre primul tau caine, nu as alege dintre rasele agresive. Acestea necesita experienta din partea crescatorului, altfel lucrurile pot scapa de sub control. Mai bine incearca un labrador.

| Oanceabogdan a răspuns:

Eu iti recomand un caine pichinez deoarece eu am 2 si sunt tare mandru de ei pentru ca:sunt destepti si mananca putin si mai ales ca stai la bloc. funda?

| albualexandrucristian a răspuns:

Parerea mea ca ar fi bine un cane corso. Da dar trebuie sa il educi de pe la 2 luni.Da nu trebuie sai dai nu mai apa mancare si atat cati devine agresiv trebuie plimbat zilnic de pe la 2 luni si sa de joic cu el cu o minge un plus ceva.Eu am cane corso de 3 luni si nu e agresiva e foarte planda rar se mai enerveaza