| Blu3Li0n a întrebat:

Am și eu o întrebare legată de căminele din București. Mă adresez tuturor celor care au stat la căminele de stat în special, în facultate. Care considerați că ar fi cel mai bun cămin de stat. Desigur, prezintă avantaje și dezavantaje fiecare cămin în parte, gen distanța, conexiunea la internet, cantina studențească etc. Dacă ați stat la același cămin timp de 3 ani sau 2 ani la un cămin și următorul an la alt cămin, sper că înțelegeți ce vreau să spun, comparații, avantaje și dezavantaje. V-aș ruga politicos să îmi dați sfaturi legate de cămine și mai ales care vi se face cel mai avantajos și plăcut din punctul vostru de vedere. Vă mulțumesc din suflet pentru răspunsuri și aveți mare grijă de voi.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am stat la camin, dar stiu ca alea din grozavesti sunt cele mai ok

| CataCatalin994 a răspuns:

Am stat doar in Regie. Oribile, gandacii sunt peste tot, galagie, coleg/i de camera. Daca ar fi sa fac iar facultatea as sta in chirie, singur.

| loculdelageam a răspuns:

Depinde de facultatea la care vei merge.
Spre exemplu, dacă mergi la orice facultate din cadrul Politehnicii, vei sta automat în căminele din Regie. Aici sunt cămine de 2 feluri: cu 4 persoane în cameră și baie în cameră, sau cu 4 persoane în cameră și baie comună, pe hol. Evident, varianta cea mai curată este prima. Conexiunea la internet este destul de bună, cantina din cadrul Rectoratului este cea mai bună din tot Bucureștiului (mâncare făcută din ingrediente mai calitative, la prețuri super ok).

Dacă vei merge la Universitatea din București, vei fi repartizat la cămin în funcție de media ta. Cele mai bune sunt cele din Grozăvești - majoritatea camerelor sunt de 2 persoane, cu baie pe hol, însă sunt destul de curate (în special căminele A și B). Există și căminul A1 unde intră doar cei cu medii foarte mari (peste 9, 8) - aici sunt camere de 3 persoane cu baie proprie. Dacă te uiți fix la condiții de cazare, clar acesta este cel mai bun cămin de stat. Plus că metroul Grozăvești este fix peste drum, dar ai și autobuz direct către Universitate, la Gara de Nord ajungi în 5 minute cu autobuzul, la mall AFI în 5 minute cu tramvaiul.
Cantină nu există în complex, însă poți merge la cea de la Facultatea de Drept. Lângă Facultatea de Drept sunt și căminele Kogălniceanu - camere de 4 persoane, cu baie pe hol. Avantajul aici este distanța foarte mică până la Universitate (3 stații cu autobuzul, aprox 5 minute).
Universitatea mai are cămine și la 1 Decembrie, și aici condițiile sunt bune (cu baie în cameră) însă este mai departe de facultate. Acces ușor cu metroul totuși, căminul fiind la 3 minute de stația 1 Decembrie.
Alte cămine ale Universității mai sunt cele din Panduri și din Măgurele. În toate căminele Universității internetul se plătește separat (aprox 30 lei/lună).

Dacă mergi la ASE, cele mai bune cămine sunt cele din Belvedere Nou - 4 persoane în cameră, baie proprie, balcon, aer condiționat. Imediat lângă e și Belvedere vechi, fără băi în cameră. Dezavantajul aici e că ești la aproximativ 10-15 minute distanță de metrou (Crângași), deci te deplasezi mai greu din București. Ești însă aproape de Regie, deci ai multe opțiuni de petrecere a timpului liber.

Sper că ți-au fost de ajutor informațiile!