| Biologie a întrebat:

Poate sa ma informeze cineva cum sa construiesc un terariu pentru soparle si mai multe informatii despre ingrijirea acestora.
Si mai am o intrebare: Soparlele traiesc in grup sau singure?

1 răspuns:
| CaponeAteu a răspuns:

Salut! In caz ca nu stiai, iguanele ajung la 150 cm si mai mult si au nevoie de foarte mult spatiu, pentru o iguana matura ai nevoie de o camera intreaga [glumesc(cred)]. Daca vorbesti de piatra care incalzeste, scoate'o din terariu, iti va arde animalul. Daca iguana ta are 35 cm, are nevoie de un terariu aproape dublu in inaltime si latime/lungime. Eu personal nu am iguana, dar m-am documentat mult pana am bagat la cap ca nu imi trebuie asa ceva. Citeste cu mare atentie tot ce gasesti despre iguana, este un animal foarte pretentios si necesita multa ingrijire.