| νєησм a întrebat:

Salutari, daca ai bani trebuie cheltuieti repede? Sau trebuie pastrati si luat cate putin din ei? Nu stiu pentru ca aud mereu de la mama, prieteni funda.

Răspuns Câştigător
| CARMENCITA a răspuns:

Depinde cati bani ai.Este bine sa nu cumperi obiecte de care de te poti lipsi.Este bine sa ai bani pusi deoparte, dar asta nu inseamna ca daca iti trebuie ceva sa nu-ti cumperi doar de dragul de a avea bani.Cunosc persoane care au bani si nu-si cumpara de mancare cum trebuie doar de dragul de asi numara banii.Deobicei cine are bani multi ii investeste in ceva care mai tarziu sa le aduca profit. Unii si pierd in loc sa castige. E bine sa strangi bani pentru a face ceva cu ei important pentru tine. Unii ii tin la banca, altii ii schimba in euro, iar altii in Roni. Dupa cum ti-am zis unii strang bani deoarece le plac banii, altii ii strang sa faca ceva cu ei, spre exemplu o facultate sau sa-si cumpere un calculator sau altceva.Banii se devalorizeaza asa ca la un moment dat e bine sa faci ceva cu ei si eventual sa ai si pusi deoparte.Nu e bine sa cheltui bani fara sa te gandesti bine inainte.Decat sa cheltui putini bani pe zi mai bine iti cumperi ce-ti trebuie din magazine unde gasesti produsele dorite mai ieftine.

5 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Ii cheltuiesti numai atunci cand chiar ai nevoie de acel ceva. Nu oricine isi poate lua masuri de austeritate, iar asta spune multe despre personalitatea acelui om.

| pwp a răspuns:

Eu personal.cand am bani cheltuiesc in nesimtire!
nu ma las pana nu ajung la sapa de lemn rolling on the floor

bye-bye

| Dyony01 a răspuns:

Nu.nu-i chheltui p prosti. poate o sa ai nevoie de bani aia si nu o sa-i mai ai pentru ca ti iai cheltuit p niste lucruri banale. Mai bine ia cate putin din e. :* t pup...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flavius daca tu ai bani si ii cheltui, se cheama ca ii dai altuia. bun. ti-ai cumparat ceva. dar banii tai sunt la el acum, si se mai duc si ai altora.deci el aduna bani.si are. tu nu-i mai ai fiindca i-ai dat lui.

| byencutza_7278 a răspuns:

Eu nu ii cheltui asa de repede iau cate putin din ei si pe restul ii strang si cand mai primesc bani ii adaug la cei ce au ramas. Eu una ii strang pentru tabara de la vara