| oPortocală a întrebat:

Saluut` =3.Am si eu o intrebare legata de jurnale [de fapt, mai multe intrebari] =]:
1-Imi puteti da niste link-uri cu poze cu jurnale, decorate?
2-Niste jurnale/agende care se gasesc in Carrefour [sau magazine de genu xD], ceva gen Moleskine dar sa nu fie prea scump? =3
3-Voi ce mai scrieti injurnal in afara de ce ati facut in ziua respectiva xD?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| misterioaѕa a răspuns:

1.Ai nevoie de: un jurnal, lipici, carton, material de captuseala, un ziar, o bucata de panza in culoare ta preferata( ai grija sa nu fie transparent), doua bucati de panglica ( 50 cm lungime fiecare), linie, foarfeca, margele, nasturi, stelute auriietc.
1.Masoara latimea copertei din fata a caietului, folosind linia. Taie doua bucati de carton de aceleasi dimensiuni.
2.Acopera o bucata de carton cu lipici si lipeste-o de materialul de captuseala.Folosind marginea cartonului drept reper, taie materialul in exces.(Fa la fel si cu cealalta bucata de carton)
3. Taie doua dreptunghiuri de panza- fiecare trebuie sa fie cam cu 5 centimetri mai mare, de jur-imprejur, decat bucata de carton.
4.Intinde un ziar ca sa nu murdaresti cu lipici suprafata de lucru.Apoi acopera spatele unui dreptunghi cu panza si cu mult lipici.Pune o bucata de carton pe partea captusita in jos, in centrul dreptunghiului de panza. Apasa bine ca sa se lipeasca.( Fa la fel si cu cealalta bucata de panza si cu cea de carton)
5. Taie cele patru colturi ale panzei in diagonala, apoi impatureste pur si simplu panza peste marginile cartonului si lipestele de acesta.
6.Acopera coperta caietului cu mult lipici. Pune o bucata de panglica de-a latul ei, astfel incat o mare parte din ea sa ramana libera, ca sa iti poti lega jurnalul si sa-l tii inchis.
7. Puna una dintre bucatile de carton acoperit cu panza peste panglica si lipeste-o de caiet. (Fa exact acelasi lucru cu partea din spate a caietului, adaugand o bucata de panglica si acoperind-o cu celalalt carton.
8.Lasa jurnalul peste noapte, pentru ca lipiciul sa se usuce complet.
9. A doua zi creeaza un model de stelute aurii si / sau argintii, paiete, margele, nasturi pe fata si pe spatele jurnalului.Cand esti multumita de model, lipeste-le pe fiecare cu cate o picatura de lipici.
10. Leaga cele doua bucati de panglica intr-o funda frumoasa pentru ca jurnalul sa stea inchis.In sfarsit coase un rand de nasturi pe marginea jurnalului...iar pe pagini poti scrie cu culori diferite, lipi abtipilduri, desenand etc.

http://www.bizoo.ro/......866322.jpg
http://petiteboutique.files.wordpress.com/2011/01/img_1771-1.jpg
http://www.restored.ro/......terfly.jpg

2.http://www.carrefour.ro/produs/agenda-a5-nedatata-4821.html(eu pe asta scriu şi am suficient loc sa fac şi desene...)

3.-top 10 persoane la care tin
-poze cu mine si cu prietenii
-dorinte
-profesori preferati
-lucruri care imi plac si care nu imi plac
-top muzică preferata
etc.
-

1 răspuns:
| oPortocală explică:

@Pătrățicăă
Multumesc mult pentru raspuns, mi-a fost de foarte mare ajutor