| ruzycciocolata a întrebat:

Scuze ca va deranjez dar va rog sa cititi. Cum ar fi o lume fara dreptul de a fi liber? Fara dreptul de a sti? Cum ar fi o lume fara Facebook, Wikipedia, Yahoo, Google si alte siteuri importante? Americanii, destepti s-au hotarit sa porneasca SOPA, congresul pentru CENZURAREA internetului. Votul a fost amanat pe o perioada dar totusi daca vreti ca internetul sa ramana acelasi, aratati ca va pasa. SPUNETI NU SOPA!

13 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

NU SOPA :o:o:o cine-a zis?
Cum să nu mai fie internetul?
Nu pot trăii fără? Pe el chiar putem învăţa o limbă, ştim mai multe chestii pentru cultura generală, americani prosti oh go on

| Miauti a răspuns:

Eu spun da SOPA! daca stau sa ma gandesc nici nu imi pasa.
Si ca sa vedeti cat de usor ati fost manipulati va dau o informatie.
Megaupload. com a fost inchis de FBI. Cofiscand de la ownerii sitului "14 Mercedes-Benz vehicles, a 2010 Maserati, a 2008 Rolls-Royce, and a 1989 Lamborghini, three Samsung 83″ TVs, two Sharp 108″ TVs, motor bikes, jet skis, artwork, 60 Dell servers and even a Predator statue" plus o suma de $175 milioane.

Intrebarea e urmatoare "So, who needs SOPA and PIPA?" cat timp se poate aplica legea. Deci pana la urma nu ati scapat.

Si mai ales daca va uitati si TPU sustine asa ceva laughing

| akka4 a răspuns:

Stati ma linistiti ca nu va ia nimeni internetul laughing

| deavolu a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/1984_%28carte%29
exact asa in cartea asta si sa te gandesti sa faci rau era pedepsit cu inchisoarea

| MCRgurl a răspuns:

Daca ai nevoie de o carte si nu o gasesti prin oras,ce faci? o descarci de pe internet si o citesti.n-ai credit la telefon si ai ceva important sa-i zici, ce faci? intri pe mess, astepti sa intre si el si ii zici ce vroiai.azi si eu am avut nevoie de razboaiele daco-romane, ce am facut? am citit pe net si am luat 10.pe net poti invata limbi straine,poti comunica,poti afla mai multe, poti sa te relaxezi ascultand muzica. FARA INTERNET AM PUTEA TRAI, DAR NU LA FEL DE BINE.americani se cred mai destepti decat noi si decat toti,dar nu un roman,nu un francez, nu un italian, ci un american a facut ce ai zis adineauri.

| angel09 a răspuns:

Buna! as vrea sa pot spune,,nu SOPA" dar nu pot si stii de ce? Pentru ca imi este dor sa vad copii din ziua de azi jucand ascunsa,flori fete sau baieti,sotron si alte joculete...dar toate astea sunt amintiri si ma intreb de ce? Poate datorita FB, Yahoo si alte site-uri de socializare, poate datorita joculetelor cool pe care baietii si fetele le-au inlocuit cu papusile si masinutele.

| White_Alex_1989 a răspuns (pentru angel09):

Draga angel, ACTA e mai rea decat SOPA.
Legea se refera la TOATE produsele contrafacute, incepand cu medicamentele, hainele, mancarea, pana ajungi la muzica, jocuri si filme. Ori daca sunt scoase de pe piata, practic li se da toata puterea economica acestor corporatii care fac produsele. I se da voie Internet Providerului tau sa-ti monitorizeze toate activitatile, toate site-urile pe care le vizitezi, toate emailurile pe care le trimiti. Daca cineva iti controleaza telefonul mobil si gaseste o melodie de-a vreunei formatii sau a unui artist pentru care
nu ai platit, poti fi amendat, chiar inchis. Daca inregistrezi vreun video propriu care are pe fundal melodia vreunui artist, si postezi videoclipul pe vreun site, iarasi esti amendat, chiar inchis. Ca sa nu mai spun ca site-ul respectiv poate fi inchis si el. Daca trimiti o melodie prin email unui prieten, pentru care tu ai platit, el poate fi amendat sau inchis, pentru ca el nu a platit pentru acel produs, chiar daca se afla in forma digitala. Legea asta este de fapt un monopol al pietii la nivel global cu sanctiuni foarte dure, deghizata sub masca "anti-pirateriei". Ca sa nu mai spun de faptul ca legea a fost facuta si propusa de catre un grup de oameni care nu este ales democratic. Iar cele 22 de tari ale EU au semnat-o in Japonia, in secret. Dupa ce a fost semnata de catre Polonia, membrii parlamentului Polonez au protestat, purtand masti ale miscarii Anonymous care se opune monopolului guvernului asupra populatiei. Raportorul european, Kader Arif, a demisionat dupa ce a aflat ca cele 22 de state UE au semnat-o.7 inca nu au semnat. S-a aflat de ea dupa ce a fost semnata. De-aia se protesteza pe tot globul.
http://oasteadigitala.com/......ernetului/
ASa ca TREZESTE-TE! CA nu afecteaza doar Facebook-ul.

| Laya a răspuns:

Ce-nseamna pentru tine "dreptul de a fi liber"?!
Nu totul se-nvarte in jurul internetului. Oameni pot trai si fara, in timpurile noastre mai greu, dar se poate traii. Vorba tipului de mai jos, la noi in tara sunt proteste si voua va pasa ca se cenzureaza internetul!
Daca stau sa ma gandesc, ce-ar putea sa caute un pusti de 7-8 ani pe nett?! Ati uitat ce-nseamna copilarie, ce-nseamna sa citesti o carte... asta doar pentru ca "dreptul de a fi liber" se rezuma la "dreptul de-avea internet"... Pacat!

| βėan a răspuns:

Nici eu nu sunt de acord cu SOPA dar...asa copii o sa afle iar de lumea reala.
Tu zici LUME LIBERA pentru facebook wikipedia si yahoo si te doare-n *** ca la noi in tara sunt proteste in fiecare oras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O lume fara Facebook, Wikipedia, Yahoo, Google si alte site-uri "importante" ar fi o lume mai educata, ar citi carti in care poti gasi filozofie adevarata, nu "conspiratii" ale unor copii de 12 ani cu prea mult timp liber. Ar fi o lume chiar mai sanatoasa, ar face toti cate un sport, o activitate, ceva. Ar fi o lume in care vorbim ochi in ochi un pe "Mess" si "Facebook", care nu fac decat sa distruga o comunicare autentica. Ai vedea cupluri care dureaza, nu care de destrama pentru niste semne gresite tastate, sau pentru racirea pe care o provoaca convorbitul pe "Mess". Mai vrei motive?

| White_Alex_1989 a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga JePa, ACTA este o lege oribila, mult mai periculoasa decat SOPA si PIPA la un loc. Si la momentul actual, in UE se afla in dezbatere pentru a intra in vigoare din iunie.
Legea se refera la TOATE produsele contrafacute, incepand cu medicamentele, hainele, mancarea, pana ajungi la muzica, jocuri si filme. Ori daca sunt scoase de pe piata, practic li se da toata puterea economica acestor corporatii care fac produsele. I se da voie Internet Providerului tau sa-ti monitorizeze toate activitatile, toate site-urile pe care le vizitezi, toate emailurile pe care le trimiti. Daca cineva iti controleaza telefonul mobil si gaseste o melodie de-a vreunei formatii sau a unui artist pentru care
nu ai platit, poti fi amendat, chiar inchis. Daca inregistrezi vreun video propriu care are pe fundal melodia vreunui artist, si postezi videoclipul pe vreun site, iarasi esti amendat, chiar inchis. Ca sa nu mai spun ca site-ul respectiv poate fi inchis si el. Daca trimiti o melodie prin email unui prieten, pentru care tu ai platit, el poate fi amendat sau inchis, pentru ca el nu a platit pentru acel produs, chiar daca se afla in forma digitala. Legea asta este de fapt un monopol al pietii la nivel global cu sanctiuni foarte dure, deghizata sub masca "anti-pirateriei". Ca sa nu mai spun de faptul ca legea a fost facuta si propusa de catre un grup de oameni care nu este ales democratic. Iar cele 22 de tari ale EU au semnat-o in Japonia, in secret. Dupa ce a fost semnata de catre Polonia, membrii parlamentului Polonez au protestat, purtand masti ale miscarii Anonymous care se opune monopolului guvernului asupra populatiei. Raportorul european, Kader Arif, a demisionat dupa ce a aflat ca cele 22 de state UE au semnat-o.7 inca nu au semnat. S-a aflat de ea dupa ce a fost semnata. De-aia se protesteza pe tot globul.
http://oasteadigitala.com/......ernetului/
ASa ca TREZESTE-TE! CA nu afecteaza doar Facebook-ul.
Mai vrei motive?

| White_Alex_1989 a răspuns:

SPUNE NU ACTA! ACTA E SI MAI PERICULOASA!
http://oasteadigitala.com/......ernetului/

| White_Alex_1989 a răspuns:

Nu SOPA e cea mai mare problema la momentul actual. SOPA a fost respinsa pentru ca cei din SUA au protestat. Pe noi ne ameninta ACTA. ACTA o sa intre in vigoare din iunie in UE. Spune la cat mai multa lume sa semneze petitiile. Sunt 3 si le gasesti sub primul vidoclip:
http://oasteadigitala.com/......ernetului/