| JustLauren a întrebat:

Spam=?
nu am nici o idee ce inseamna cuvantul astalaughing

Răspuns Câştigător
| KromZ0R a răspuns:

Spam sunt mesajele fara legatura la subiect de ex :
emoticon, cearta etc
Daca esti draguta poti sa imi dai si mie o fundita?

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Intr-un cuvant:nefolositor, cu caracter comercial, suplimentar etc.De multe ori mailurile care vin in categoria spam nu merita sa ajunga acolo.Sunt multe mailuri importante care mi se duc in categoria spam totusi.Deci spam-ul de pe mailul yahoo nu e analizat binelaughing

| cretzufinish a răspuns:

Spamming (sau spam) este procesul de expediere a mesajelor electronice nesolicitate, de cele mai multe ori cu caracter comercial, de publicitate pentru produse şi servicii dubioase, practicată în industria e-marketingului şi de proprietarii de situri pornografice. Spam-ul se distinge prin caracterul agresiv, repetat şi prin privarea de dreptul la opţiune.

Un mesaj care vine în urma consimţământului exprimat în prealabil de destinatar nu este spam. Detalii legale referitoare la spam sunt prevăzute în "Legea 506 din 17 noiembrie 2004 privind prelucrarea datelor cu caracter personal şi protecţia vieţii private în sectorul comunicaţiilor electronice" (Art. 12).

| Live.Laugh.Love a răspuns:

Nu se ' traduce ' printr-un cuvant anume [ cred laughing ] dar la pe mail, ci, si numai acolo, intra mesajene nesolicitate thinking nu stiu exact ce inseamna '' spam '' happy

| Mjdolhfi a răspuns:

Termenul de spam a fost utilizat pentru prima datã în S. U. A. ca o prescurtare pentru non – Solicited Pornography and Marketing Acted. În cea mai recentã definitie datã termenului, spamul desemneazã "trimiterea masivã si uneori repetatã a mesajelor electronice nesolicitate, cãtre persoane cu care expeditorul nu a avut niciodatã contact si a cãror adresã electronicã a fost obtinutã pe cãi ilegale " (1);.
Spammerul – cel care trimite mesajele nesolicitate – are nevoie de o listã de adrese e-mail pentru a-si trimite mesajele. Acestea pot fi obtinute în mod legal sau ilegal.
Se considerã cã o adresã este obtinutã în mod ilicit atunci când spammerul foloseste diferite motoare de cãutare pentru a gãsi pe Internet adrese valide sau când, apelând la programe speciale, spammerul utilizeazã diverse combinatii pentru a obtine posibile adrese.
Care este scopul cãutãrii acestor adrese e-mail? Spammerul, care poate fi o persoanã fizicã sau juridicã, trimite cãtre aceste adrese, în interes propriu sau în schimbul unei sume de bani, în folosul altei persoane, e-mailuri cu informatii publicitare, de naturã comercialã sau pornograficã, pentru a determina destinatarul sã achizitioneze diferite produse sau servicii.
Cine sunt de fapt spammerii? (2) Distingem cinci categorii:
- vânzãtorii unor produse sau servicii (dintre care unele sunt ilicite): viagra, jocuri piramidale pe bani, tigãri etc;
- vânzãtorii de produse informatice la pret preferential, dar cu licentã ilegalã, cel mai probabil piratatã;
- persoanele care practicã un tip de spam în crestere, constând în vânzarea unor produse de lux (cãlãtorii, servicii hoteliere etc);
- cei care, prin manopere frauduloase, urmãresc sã obtinã datele bancare ale utilizatorilor naivi;
- persoanele care testeazã posibile adrese e-mail, pentru a le verifica valabilitatea, pentru ca ulterior sã le vândã altor spammeri din categoriile mentionate.
S-au contabilizat astfel, de cãtre diferiti furnizori de acces internet (F. A. I.), înainte de adoptarea unor legi anti-spam, în jur de 10 milioane de spamuri pe zi, dupã adoptare numãrul acestora reducându-se la 3 milioane.

| anca_7959 a răspuns:

Spam = procesul de expediere a mesajelor electronice nesolicitate, de cele mai multe ori cu caracter comercial, de publicitate pentru produse şi servicii dubioase, practicată în industria e-marketingului şi de proprietarii de situri pornografice. Spam-ul se distinge prin caracterul agresiv, repetat şi prin privarea de dreptul la opţiune.
afla mai multe de aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Spam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spam sunt mesajele care n-au legatura cu subiectul discutiei (de ex pe chat), mesaje nesolicitate, mesaje de care nu are nimeni nevoie, in general deranjante.

| dyenutza01 a răspuns:

in spam intra mesajele nesolicitate.