| nellyneliana a întrebat:

Spuneti-mi si mie ce superstitii stiti!big grin

Răspuns Câştigător
| andreig a răspuns:

Scenariu posibil: te trezesti dimineata cu fata la cearsaf. E vineri, 13. Intri in baie sa te speli, aluneci si – oh, nu! – spargi oglinda! Agitat pleci spre serviciu, dar când ajungi in fata blocului iti dai seama ca ai uitat cheile de masina in casa. Te intorci bolborosind si pornesti din nou. In hol, un vecin isi zugraveste tavanul, cocotat pe o scara, chiar in fata usii de la iesire. Trebuie sa treci pe sub scara lui ca sa poti iesi din bloc. Enervat te impiedici pe cele câteva trepte. O vecina coboara alene treptele, ducându-se la piata. Grabit, o saluti si o depasesti cât inca esti pe scara si i-o iei inainte, fugind spre masina. In parcare, o pisica neagra trece nerusinata prin fata ta. Deh, un bun inceput al zilei de lucru… Nici nu banuiesti câte reguli ai incalcat, pe care superstitiile nu le pierd din vedere. Dupa banalele lucruri cu care ti-ai inceput ziua, ar trebui sa ai de acum o viata plina de ghinioane, si daca te gândesti ca patesti asta mai in fiecare zi, poti de acum sa iti spui adio de la binele vietii tale. Crezi sau nu, acestea sunt superstitiile lumii in care traim.

16 răspunsuri:
| adyth a răspuns:

Nu cred in ele
pisici negre, scari, sare, oglinzi sparte, vrajeli...
e una straina...cu Bloody Mary...cica daca stai in fata oglinzii din baie ...pe intuneric cu o lumanare parinsa.si zici repede "bloody mary" de 13 ori o sa-ti apara una si o sa te stranga de gat rolling on the floor multi vorbeau de asta pe net laughing

| Ellena a răspuns:

Da @adyth ...am vazut si eu filmul Bloody Mary...aia era superstitia filmului, nimic real...laughinglaughing... apropo cum ti s-a parut filmu?

| inna a răspuns:

Nu e bine sa te intorci din drum, cand iesi din casa e bine sa pasesti cu dreptul, cand vezi pisica neagra sa te intorci trei pasi inapoi, ziua de 13-13 ceasuri rele.

Faza cu Bloody Mary este folosita in filmele americane.Cica daca dupa 12 noaptea te uiti in oglinda si spui de 3 ori "Bloody Mary", apare o tipa moarta si-ti scoate ochii. laughing. Nu cred, dar n-as incerca laughing.

| Bishop a răspuns:

Daca te mananca talpa piscorului pleci undeva.
Daca te mananca in palma iei bani.
Daca te mananca ochiul vezi pe cineva.
Daca rupi urechea unei foarfece e de rau, dar daca le rupi pe amandoua e dezastru.
Daca te uiti la ceas la fara un minut te-a iubit, la fix te iubeste si la si un minut te inseala.
Eu cam atatea stiu...

| adyth a răspuns:

Ellena n'am vazut filmul..am vazut cum se vorbeste despre chestia aia irritant de mult tongue

| adyth a răspuns:

Dar stiti ce functioneaza al dracului de bine la mine? (in special la scoala) Martea straight face v'o jur..mereu se intampla cate ceva straight face

leonardk
| leonardk a răspuns:

Pisici negre, popi, oameni cu galeti goale traversand strada prin fata ta, 13, marti, sambate 3 ceasuri rele, sa acoperi oglinda in camera de veghe a unui mort, cei ce se nasc cu placenta pe cap devin strigoi, sa iei bani cu stanga si sa dai cu dreapta, sa nu dai bani in zilele de luni, sa nu vinzi produse animale vinerea, sa inchini ochiul stang cand se bate, sa calci cu dreptul cand pleci la drum. Sunt multe dar nu cred ca toate au relevanta.

| Ellena a răspuns:

@adyth ciudat eu am vazut filmu, dar nu am auzt chestii despre superstitia aia din film.
Cate superstitii ciudate... daca ar crede toata lumea in ele... n`ar fi prea bine.big grin

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Daca intra o albina in casa inseamna ca vei avea musafiri
La ora fixa a ceasului cineva te iubeste
Daca visezi ca te imbratisaza un baiat inseamna ca el se gandeste la tine
Daca te mananca palma dreapta iei bani.
Daca treci pe sub scara ai ghinion
Daca stai pe coltul mesei nu te vei mai casatori
Daca mananci mere in ajunul Craciunului vei fi sanatos tot anul
Daca probezi o rochie de mireasa vei ramane nemaritata.
Daca porti ata de martisor de pe 1 martie pana pe 9 martie si apoi o legi la un copac, iti pui o dorinta si ea se indeplineste.
Daca visezi ca bei ceai, vei primi o vizita neasteptata.
Si multe altelewinking

| Bianca_4346 a răspuns:

Faza cu ziua de marti:mie imi merge foarte bine martea la scoala...nu cred in chestiile astea.prietenele mele da si ma enerveaza.si-au uitat banii acasa dar nu se mai intorc ca e de rau si ii cheltuie pe ai meilaughing

| greg a răspuns:

Superstitiile sunt a lui dracu.

| maryana5 a răspuns:

Oglinda sparta=7 ani ghinion/nu te mai mariti rolling on the floor
treci pe sub scara,
daca versi sare,
pisica neagra,
daca mananci cotorul pepenelui ramai chel rolling on the floor
daca te uiti printre zimzii la piepten,
daca te mananca nasul pe dinauntru te certi cu cineva
daca te mananca nasul pe dinafara te bucuri
daca te mananca palma stanga iei bani
daca te mananca piciorul drept faci drum.
daca te intorci din drum ai ghinion...
cand sughiti vorbeste cineva de tine...
daca vorbeste cineva si tu stranuti inseamna ca persoana respectiva a avut dreptate...
cand te impiedici, iti musti limba etc se spune ca cineva te-a injurat.
daca te uiti la maini te vorbeste cineva de rau...si trebuie sa le dai pe la fund cica rolling on the floor

etc... yawn

xoxooo, mary peace sign

| Andreea_7493 a răspuns:

Uite, http://www.acvaria.com/superstitii.php?p=simboluri :))superstitii despre ce vrei tu, citeste-le daca vrei;))

| Daisy. a răspuns:

Eu am o pisica neagra de 6 ani si nici vorba de ghinioanehappy

| Pho3nix a răspuns:

Eu cred in superstitii la fel cum ii cred si pe politicieni. laughing

| Anto97 a răspuns:

Aici ai ooooo gramadaaaa; in partea de sus a ecranului ai categoriile de superstitii... spor la lectura;) :)) http://www.clopotel.ro/enciclopedia/Folclor_Superstitii-331.html