| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi si mie cum se joaca gropiţă(cel din zilele noastre)funda + vot

2 răspunsuri:
| IrinaVew a răspuns:

Gropita avea reguli "serioase":
- daca nimereai groapa, se zicea ca ai dat "cloc"
- daca atingeai fisa celuilalt, se repetau aruncarile jucatorilor ale caror monede s-au atins (asta in literatura de specialitate se traduce prin: a da "tzinc")
- dupa ce aveai cea mai bine plasata fisa, le luai pe toate celelalte si le aruncai deodata inspre groapa: cele care intrau, erau ale tale, la celelalte aveai voie o lovitura cu degetu` ca sa "dai cloc"; la cele de pe marginea gropitei ("buza"), aveai dreptu` sa suflii sau sa bati din picior in apropierea fisei ca sa intre;

| VallyVally a răspuns:

Se joaca iarna, Cu sania, faci gropi unde te dai cu sania, si apoi cate gropi nimeresti, atata scor ai! happy