| AnaliaDeepika a întrebat:

Subliniati corpurile care sufera deformari elastice din exemplele:
- acurile unui fotoliu
-sticla unui geam
-coarda unei chitare
-o bucata de plastilina
-un burete

Va

Răspuns Câştigător
| Veroniquest a răspuns:

-acurile unui fotoliu
-coarda unei chitare
-o bucata de plastilina

Logic:astea stau indoie si se indoiesc, buretele se indoieste dar nu sta in pozitia pusa de tine... fundabig grin

6 răspunsuri:
| AndreeaCdr a răspuns:

Deformari elastice? Pai sa vedem, deformatiuni elsastice, inseamna ca corpul revine la forma initiala, din urma interactiunii.
Deci, corpurile care sufera deformari elastice, din urma interactiunii, sunt:
-Arcurile unui fotoliu. ( Depinde de taria interactiunii.)
-Sticla unui geam. (Nici vorba! Daca arunci cu o piatra in geam, mai revine la forma initiala?)
-Coarda unei chitare. (Da, sigur ca da!)
-O bucata de plastilina. (Bineinteles!)
-Un burete. (Desigur!)

Sper ca te-am ajutat!happy

| Maximus a răspuns:

Doar bucata de plastilina sufera deformari elastice fara sa revina la starea initiala, celelalte revin la forma initiala exceptand cazul sticlei care nu suporta deformari elastice avand rezistenta foarte mica la compresiune, intindere si forfecare!

| adri16 a răspuns:

Arcurle unui fotoliu. coarda unei chitare si buretele

| adri16 a răspuns:

Arcurile unui fotoliu, coarda unei chitare si buretele

| SVD a răspuns:

Arcurile unui fotoliu, coarda unei chitare, un burete.

| AlessinoDeeJay a răspuns:

Fals! Nu e corect!
-coarda unei chitare
-arcurile unui fotoliu
-un burete
Def:Forta elastica este forta care apare intr-un corp deformat elastic. Ea are un astfel de sens, incat se opune deformarii corpului.