| ClaudiaClauuu a întrebat:

Sunt foarte slaba la picioare, ce exercitii de facut acasa imi recomandati pentru dezvoltarea masei musculare? Vreai sa fac muschi la picioare big grin Dau FUNDA! :*

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Genuflexiuni, fandari, sarit coarda, etc.

Si fa-le cu greutate. Sa faci maxim 10 repetari ( poti peste, maresti greutatea ).

Si evident, o alimentatie bogata in proteine, dar si ceva carbohidrati.

| aculaR18 a răspuns:

Poti sa faci genoflexiuni in casa, insa mai bine ai face miscare in aer liber (alergare, role, bicicleta).

| Vladu94 a răspuns:

Depinde acum cate kg ai si ce inaltime ai...
Daca esti inalta si slaba iti recomand sa mananci intai si dupa sa te apuci de exercitii... Iti recomand produsele din carne, de obicei carnea macra(slaba) dezvolta muschii, dar si laptele si produse lactate, ouă si produse uleioase gen alune, seminte, etc...
In caz ca ai o greutate optima pentru exercitii iti recomand sa incepi cu plimari lungi si dese dupa o perioada poti incepe sa alergi iar apoi poti incerca si bicicleta (dezvolta cel mai repede si cel mai bine muchii de la picioare) In casa nu prea o sa poti face tu mare lucru, eventual poti incerca sa faci sarituri, fandari, genoflexiuni... dar nu iti vor ajuta foarte mult, repet, trebuie sa ai intai o greutate opitma pentru a incepe cu sportul! big grin Sper ca ti-am fost de ajutor! tongue