| MiKuTzZzA a întrebat:

Sunt la atletism...si acum ultimul antrenament am alergat fff mult...si am febra musculara la picioare...(la muskii de sus)...de nu pot nici sa ma pun pe scaun, sa cobor scari, sau sa ma ridik din patsad...nu stiu ce sa mai fac?cryingcrying

Răspuns Câştigător
| mihalitza a răspuns:

Daca esti la atletism, lucrurile astea ar trebui sa te invete antrenorul: inainte de a incepe alergarea, trebuie sa faci incalzirea muschilor ce urmeaza sa-i soliciti, iar dupa alergare-recuperarea, cu masaj, sauna si dus. Acum, cui pe cui se scoate:va trebui sa faci miscare, chiar si o alergare usoara te va ajuta. Oricum in citeva zile iti trece...

18 răspunsuri:
| murik a răspuns:

Exista un BenGay special pentru atleti - e f bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa antrenament trebuia sa faci o baie fierbinte si sa iei o aspirina. maseaza-ti muschii incearca sa faci un pic de miscare...nu sta in pat toata ziua...ca o sa fie si mai rau...si din propia experienta a 2-a zi e mai nasoala happy...asa ca incepe de acum
si nu lipsi de la antrenamentul viitor... miscarea te va ajuta...cand muschii se incalzesc nu o sa te mai doara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa alergi asa in continuare ca iti va trece. Asa e la inceput acum se dezvolta muschiuii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maseazai si fa-ti frectii cu spirt dddddd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai alearga vreo 5-10 min si iti revii! asta e singura solutie sau fa vreo 50 genuflexiuni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze darga gar daca faci atletism de performanta ar trebui sa stii toate astealaughingeu fac din cls a 3-a si pana acum sunt de 5 ori campioana nationalahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna happy. as vrea si eu sa practic acest sport.am mai facut atletism acum 2 ani. dar clubul sa inkis. iar acum nu stiu unde sa ma duc. imi puteti da un sfat. multumesc happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dau eu un sfat : "Nu mai scrie cu "ca" in loc de "ch"!" (Ex: inkis)
Respecta limba romana!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa manenci ciocohappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand mai ai febra musculara, dupa antrenament faci o baie fierbine cu sare de muraturi. iar la urmatorul antrenament faci o alergare usoara mai lunga.sigur iti va trece pana ti se obisnuieste muschii cu exercitiul respectiv, ca sigur doar din alergare nu ai cum sa faci febra.bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In asa caz dupa ce ai simtit ca te doare nu trebuie sa faci baie cu apa fierbite, cum a spus gabytzza.Pai cind a inceput sa te doara la incalzire, sau deja cind faceai lucru de baza la antrenament? daca cind faceai lucru inseamna ca nu te-ai inkalzit bine... dar va trece, asta doar nu e o trauma, ca sati treaca mai greu. Fac si eu atletism de performanta la 100m, dar tu cred ca alergi lungi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze darga gar daca faci atletism de performanta ar trebui sa stii toate asteaeu fac din cls a 3-a si pana acum sunt de 5 ori campioana nationala

cum te numesti... si eu fac atletism de performanta de 2ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasati Ben Gay-u...Cautati la Plafar crema Puterea Ursului. E mult mai buna.Nu dati prea mult ca arde laughing. Daca arde spalati cu apa. Orice ai avea cu asta nu mai simti nimic. Testata de mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Micutzo, cand vei creste mare nu vei mai avea febra musculara decat la fofo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa antrenamentele ce cuprind eforturi grele ...incearca atunci cand faci dus sa dai cu apa fierbinte apoi cu rece...(repeta asta de vreo 5 ori )

| vladsorin a răspuns:

Aspirina dupa antrenament, iar febra a aparut deoarece nu faci antrenamente cum trebuie

| atleticul a răspuns:

Slabut daca ai febra... un atlet nu are febra daca se incalzeste si face mobilitate cel putin 15 minute...prin alergat foarte mult? nu inteleg la cat te referi... ce vrei sa zici? ...de la alergare nu faci febra asa usor... febra faci de la exerciti :genoflexiuni si asa mai departe...

| atleticul a răspuns:

Un adevarat atlet nu are febra musculara de la alergat, mai ales daca isi face incalzirea prin mobilitate si exerciti cel putin 15 minute. Daca doresti sa scapi de febra ar trebui sa stii ca trebuie sa fugi vreo 5-10 minute(poate mai putin)sau sa faci cateva exerciti de mobilitate.