| anonim_4396 a întrebat:

Tata mi-a zis ca e o chestie chinezeasca, daca de ex bei un ceai cald, te racoresti. E adevarat?:sDe ce?

9 răspunsuri:
| tukhey23 a răspuns:

Cultura chinezilor, e complicatahee hee

| ioanaa a răspuns:

Asa stiam si eu, ca vara e mai bine sa bei un ceai caldut pentru a te racori, decat ceva rece. Acum care o fi procesul care duce la acest rezultat, nu prea stiu sa explic big grin

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Am auzit si eu de acest lucru.happyNu stiu dc se intampla asta.happy

| gabrielutzu a răspuns:

Lasa prostiile si baga berea la rece.

| valsulnorilor a răspuns:

Asa este Delight!
Cand consumam alimente sau lichide calde organismul crede ca vrem sa il incalzim si atunci ca reactie de aparare el lupta sa se raceasca si invers, daca consumam alimente sau lichide reci ca reactie de aparare organismul lupta sa se incalzeasca.
E o chestiune pur biologica.

| sese a răspuns:

Daca bei rece-bere-transpiri mai abitir nu?
daca bei cald se produce... o "presurizare", o egalare a temperaturii de afara cu temperatura corpului datorita
lichidului cald.

Anna
| Anna a răspuns:

Da, e adevarat.Nu neaparat cand vrei sa te racoresti, dar pe canicula spre exemplu, se spune ca un ceai fierbinte iti tine de sete mai bine decat o coca-cola rece.

| gabrielutzu a răspuns:

O urina calda merge? :laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand am fost in Turcia, ii vedeam pe turcaleti ca pe canicula aia beau ceva din niste paharele foarte haioase... abia asteptam sa incerc si eu sa ma racoresc... dar era ceai cald big grin.
Ei beau foarte mult ceai, mai ales vara, si la ei e cald frate... asa ca afirmatia este adevarata. happy