| andreiolariu a întrebat:

Trei barbati se duc la un hotel unde tariful este de 30 euroi camera pe noapte. Fiecare barbat plateste cate 10 euroi.
Receptionera realizeaza ca o camera costa doar 25 euroi, asa ca roaga unul dintre angajati sa se duca sa le returneze 5 euroi celor 3 barbati.
Angajatul nestiind cum sa imparta cei 5 euro la 3 barbati, hotaraste sa dea inapoi fiecaruia cate un euro, iar el sa-si pastreze restul de 2 euroi.
Asa ca fiecare barbat primeste inapoi cate un euro, de aici rezultand ca fiecare a platit pentru camera 9 euro, in total (9 euro x 3 barbati) 27 euroi.
Adunand cu cei 2 euro ce i-au ramas angajatului, totalul este 29 dolari.
Unde este un euroi?

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

...nimic nu se pierde!
Cei trei au platit camera cu 27 euro, din acestia 2 euro ramin ciubuc la angajat!
30(dati initial)=3(returnati)+2(ciubuc)+25(pretul camerei)
sau
3x9euro -2euro(ciubuc)= 25 euro(pretul camerei)

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La angajat, evident!
Si-a pastrat 2 euroi... diferenta de ne-impartit in 3.
La pretul de 25 euroi, fiecare trebuia sa primeasca inapoi 1, 66 euroi, nu 1 euro

| borsec a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......amera.html
s-a mai raspuns la intrebarea ta

pupimik
| pupimik a răspuns:

Daca fiecare a platit 9 lei pentru camera: 9x3=27

portarul si-a oprit si el 2 lei : 27+2=29

nu ar fi ok

dar... daca imparti 25 la 3 => 8.3(3)

primind inapoi 1 leu => ficare a platit 9.3(3)

Acolo a disparut 1 leu care iesea in minus la primul calcul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de ce sa mearga 3 barbai intr un hotel? suna cam ghei laughing))))))))))))))))))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Practic camera a fost 25+2(la angajat)=27 in total adica 9 fiecare, 3 i-au primit inapoi. Deci se aduna cu ce au primit inapoi adica 3 nu cu aia 2 de la angajat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BACSISUL E INCLUS IN PRET-TZONTZOLINO

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La furat receptionera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... cum adica aduna cei 2 euro ii da in dolari?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In clasa a doua ai invatat ca, prima data se fac inmultirile si impartirile si dupa asta se fac adunarile si scaderile.

| ravanoos a răspuns:

E pusa gresit intrebarea.

deci
au platit 25 euro pentru camera corect?
angajatul a luat 2 euro (25+2=27euro)
si mai sunt banii care iau primit inapoi, adica 3 euro
si 27+3=30 euro
nu sa pierdut nimic, cum am mai spus e pusa gresit intrebarea

| Jordy_Marian_1987 a răspuns:

Deci toti ati gresit :p
Nu mai faceti calculul la o persoana cu 9 x 3..pt ca la inceput e de fapt vorba de pretul pe o camera nu pe barbat. Concluzia =>> o camera 25 + cei 3 euro returnati = 28 + 2 euro la angajat = 30winking Bafta!