| paezi a întrebat:

Unde? De ce? au disparut jetix sau fox kids? funda dati-mi un raspuns cat mai bun

Răspuns Câştigător
| AndradaRoxana9 a răspuns:

Buna.
Postul de televiziune Fox Kids a fost cumpărat și este deținut la ora actuală de Disney-ABC Television Group. Pe data de 5 aprilie 2002, pe Fox Kids a fost lansat blocul de programe Jetix.
La 1 ianuarie 2005, Fox Kids a fost înlocuit de Jetix. Pe data de 11 august 2008, Jetix a început difuzarea unui bloc de programe Disney, numit Starurile Disney. Acesta a transmis serialele Kim Possible, Phineas și Ferb, Dragonul American și Hannah Montana. Filmul High School Musical a debutat pe 22 august 2008, iar High School Musical 2 pe 1 noiembrie 2008. Blocul Disney a fost valabil doar pentru România și Bulgaria.

Pe data de 8 iulie 2009, în România, Jetix a început să difuzeze clipuri promoționale care anunțau lansarea canalului Disney Channel în România. Acestea anunțau difuzarea sezonului 3 din Hannah Montana, a serialului Phineas și Ferb, precum și lansarea serialelor "Zack și Cody, ce viață minunată, Magicienii din Waverly Place, JONAS L.A. și a filmului Programul de protecție al prințeselor.

La data de 19 septembrie 2009, Jetix a fost închis, iar Disney Channel a început să transmită cu o grilă de programe total diferită.
Mai multe pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Jetix
Sper ca ți-am fost de ajutor.
Pa, pa!

9 răspunsuri:
| єχcєєℓ a răspuns:

Așa a vrut Dumnezeu să ne ia desenele bune și să ne lase cu rahatul de disney channel.

| h3r a răspuns:

Pentru că sunt tot mai mulți cretini.
Copiii din ziua de azi nu știu farmecul desenelor!
Nu doar pentru bani. Ci de proști ce-s ăia care fac tot felul de schițe cu roboți, bătăi, violență.

Eu și la vârsta mea mă uit la desenele vechi. A băgat acum un nou program sau cel puțin pentru mine este nou...„Cartoonito-Boomerang". Sunt desene din copilărie.

Îl poți căuta online.

| poliku a răspuns:

Pai au disparut pentru ca copii din ziua de azi au uitat ce e aia copilarie si sau reprofilat pe futai.Mai pe scurt au crescut siteurile de porno si au scazut cele de desene animate.

| oOoBrBoOo a răspuns:

Pt ca a aparut disney chanel si alea au disparut din cauza banilor 100% nau platit ceva sau a platit disney mai mult pentru difuzare.

| MadaSweet18 a răspuns:

Le-au furat tiganii

| AddaRosee a răspuns:

Probabil au dat faliment sau nu au mai primit dreptul de difuzarewinking pacat

| xyz12309 a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Fox_Kids#cite_note-disney-7

la sectiunea End of Fox Kids ai mai multe informatii...

se pare ca din cauza concurentei a scazut ratingul si a programelor transmise neadecvate cu cererea pietei...

| Soka577 a răspuns:

SIncer dupa mine Jetix si Fox Kids nu au disparut se afla pe undeva dar singurul loc unde sunt imporatante este sufletul nostru

| Vicentiu_Columbianu_1988 a răspuns:

Doamne cand imi aduc aminte eram la scoala generala ieseam la 12 si la 12:30 era pinnochio pisoiul eak spiderman doamne ceau putut inchide acesti oamenii cretinii inca le caut si acum dar nu le gasesc haideti safacem o petitie sa readucem copilaria inapoi va salut