| NWOtheory a întrebat:

Vă este dor de vremurile din trecut, anii 2000-2010? Parcă era altfel atunci și nu era atâta tehnologie. Vedeai copiii cum mai ieșeau afară, se jucau prin parc, iar relațiile erau diferite, pentru că nu conta cu ce erai îmbrăcat sau câți bani aveai în portofel. Acum s-a ajuns efectiv la punctul în care nu mai poți ieși din casă fără câteva sute de lei în buzunar. Depresia și anxietatea sunt la ordinea zilei. Mulți dintre noi ne prefacem că suntem bine, dar doar noi știm ce simțim. În adâncul nostru, simțim că lumea aceasta este deja distrusă și că se apropie apocalipsa aceea din Biblie.

10 răspunsuri:
| Magie2525 a răspuns:

Cred că apocalipsa din Biblie este doar o poveste. O explicație teologică cu privire la sfârșitul lumii.

| Miruna333 a răspuns:

Altfel e intotdeauna, din generatie in generatie. Lumea evolueaza.
Nu putem ramane la fel, asta ar fi anormal.
Depresia si anxietatea sunt de cand lumea si pamantul, dar lumea nu vorbea, nu era atat de deschisa happy
Aici e problema, ca va prefaceti, lucru care nu va ajuta cu nimic, in loc sa faceti terapie si sa infruntati toate lucrurile.
In loc sa ne plangem de mila, luam viata in maini si lucram cu problemele,
Aia cu Biblia e o prostie laughing

| Magie2525 a răspuns (pentru Miruna333):

Ești atee?

| LadyOtis a răspuns:

Imi e dor de copilarie, dar nu as vrea sa ma intorc in acele timpuri in ziua de astazi, sa zic asa. Gen sa dau vremurile de acum pe vremurile 2000-2010.
Ce as da e doar perioada Craciunului, cand vad titktok-uri din perioada Craciunului anii 2000 e super emotionant, instalatie muzicala, zapada, saniuta.
Copiii se joaca si acum in parcuri, poate nu la fel de mult, dar la ce teme li se da la scoala si la cat stres se supun, poate nu le mai este aminte. Pe vremea aia nu aveai ce face ca parintii nu aveau activitati si tineau copiii in casa, nu se ocupau de ei, normal ca ieseau afara la joaca, ca altceva parintii nu le ofereau.
In ziua de azi nu stau toata ziua in parc, stau si in parc dar au si alte activitati, pian, pictura, sporturi. etc
Aia cu banii s-a schimbat, da.
Cum s-a mai si zis, depresia si anxietatea nu s-au inventat in ziua de azi, dar s-au accentuat, nu zic nu. Era si pe vremuri dar lumea ascundea, cum zici si tu ca ascunzi si este foarte gresit.
La ultima parte nici n-am cuvinte. Mentalitatea unora e distrusa, nu lumea, nu are nimic. Nu vine nicio apocalipsa, esti in siguranta

| Miruna333 a răspuns (pentru Magie2525):

Nu 100%, cred in ceva, dar nu in D-zeu sau religii

| adryang78 a răspuns:

Este firesc pentru oricine să aibă nostalgia "vremurilor de altădată". Pentru fiecare generație, "odată" era mai bine decât "azi". Așa este de când lumea și pământul. Asta nu înseamnă că este și adevărat. Omenirea progresează, evoluează, sunt plusuri și minusuri în fiecare generație. Da, era mai puțină tehnologie, dar și accesul la informație era mai redus, nu? E doar un exemplu.
În privința banilor, iarăși nu-ți dau dreptate. Este adevărat, superficialitatea, în general, a crescut ca nivel, majoritatea îi judecă pe ceilalți după haine, încălțăminte, mașină - după formă, nu după fond. DAR și aici depinde de un aspect crucial în dezvoltarea unui individ - EDUCAȚIA. Mai ales cea primită de-acasă. Dacă mami și tati îi bagă copilului bani prin toate buzunarele, ca să suplinească alte aspecte mult mai importante, normal că va crește cu o viziune strâmbă asupra realităților vieții. Înțelegi ce spun?
În privința Bibliei, eu sunt ateu, iar asta spune tot. happy

P.S. Nu e nimic nou sub soare. Așa este dintotdeauna. Doar decorul se schimbă, oamenii (actorii) și piesa sunt la fel. big grin

| DandG2304 a răspuns:

Printre atatea raspunsuri negative, caut si eu sa apar cu unul pozitiv (sau macar neutru). Erau faine vremurile "de apoi", dar eu le prefer pe cele din prezent. In trecut imbracamintea era la fel de importanta, diferenta este ca nu aveai atatea retele sociale unde sa te arati, internetul nu era ca la discretie, iar prostia nu facea atata galagie. Prefer societatea din ziua de astazi, putin mai evoluata tehnologic si cu posibilitati mai multe care doar asteapta sa profiti de ele. Lumea nu trebuie sa fie atat de horror in prezent, important este sa stii cum sa te strecori prin ea si ce sa faci.
Legat de ultima parte: frica este unealta prin care poti manipula cel mai usor o persoana, iar Biblia o face din plin. Apocalipsa vine/nu vine, soarele tot la fel de frumos straluceste, iar tu poti sa zambesti si sa te bucuri de prezent.
Prefer sa cred in tot si nimic.

Bula
| Bula a răspuns:

Lumea s-a schimbat profund in urma "tehnologiei", care a impus de-socializarea fizica, practica.
In trecut, socializara s-a facut "de la om la om", adica personal, iar in ziua de azi prin social-media.
Pentru a va da seama de diferenta de implicare, calculati: cat timp va ppetreceti timpul, butonand pe telefoane (la unele persoane, acest timp este chiar de 5-6 ore pe zi! ).
In trecut, acel timp a fost ocupat de intalniri personale cu prieteni, joc de fotbal, drumetii si alte distractii petrecute impreuna, la aer liber.
Mancare se consuma doar "bio", fiindca nu s-au facut alimente procesate.
Nu au existat atatea masini si poluare, oamenii umblau mult pe jos sau chiar cu biciclete.
etc.

| Magie2525 a răspuns (pentru Miruna333):

Dar în ce crezi mai exact?

| TimberWolf a răspuns:

Incepusei atat de bine si taman la sfarsit ai dat cu mucii in fasole!