| daddy a întrebat:

Va plac filmele noir? cele vechi americane acelea alb-negru
de genul asta
http://www.youtube.com/watch?v=QaJSL4HbkLA&feature=relat ed
mie da :)
am inceput sa ma pasioneze
m-am uitat la " the maltese falcon" ( soimul maltez ) 1941, " the big sleep " ( somnul de veci ) 1946, "in a lonely place " ( intr-un loc singuratic ) 1950 si " touch of evil " ( stigmatul raului ) 1958
le-am luat de pe dc dar nu mai gasesc filme asa de vechi
nu stiti de unde mai pot downloada?
si ce alte filme noir imi recomandati?

3 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mie îmi plac şi am văzut ceva filme la viaţa mea, mai mult la TV, înainte de ´89 şi pe TCM...mai ales cele regizate de Alfred Hitchcock-Shadow of a doubt, Notorius, Spellbound, Suspicion, Rebecca, Vertigo, Strangers on a train, de altfel toate filmele lui sunt o încântare, noir ori nu, The Thin Man(1934), The Glass Key(1942), după romanele lui Dasiell Hammett, am fost foarte curioasă pentru că citisem şi cărţile, Laura(1944), Rope(1948). Nu toate sunt alb-negru, există şi filme noir color, termenul nu se referă neapărat la culoarea peliculei în sine, vine de la atmosfera sumbră, lumina redusă, misterul poveştii, etc. Există şi filme neo-noir, Blade Runner e unul dintre ele.

| Bacemi a răspuns:

Sunt unele foarte frumoase. Imi aduc aminte de Goodfellas. Un film excelent si l-am vazut acum 4-5 ani. M-a impresionat.

Răspuns utilizator avertizat