| CiocolatăCuCăpșuni a întrebat:

Va rog este urgent! vreau un referat despre "metode de economisire a energiei electrice".

Multumesc mult tuturor care imi raspund!:*:*

Răspuns Câştigător
| ImmortalQueen a răspuns:

Salut

Http://www.ecomagazin.ro/tag/economie-de-energie/

Sper ca te-am ajutat:*

4 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Astăzi, cercetările se concentrează pe conversia biomasei în alcool, care ar putea servi drept carburant pentru suplimentarea şi chiar înlocuirea benzinei şi a motorinei. Alte forme lichide de energie obţinute din biomasă ar fi uleiurile vegetale.

Metanolul produs prin distilarea lemnului şi a deşeurilor forestiere este considerat un carburant alternativ pentru transport şi industrie, la preţuri care ar putea concura cu cele ale combustibililor obţinuţi din bitum şi din lichefierea carbonului.

Etanolul ar fi un combustibil mai ieftin, dar problema mare este că utilizează resurse alimentare, cum sunt porumbul sau grâul. Dacă însă etanolul s-ar obţine exclusiv din deşeuri alimentare sau agricole, deşi costurile sale de producţie ar fi mai mari, efortul s-ar justifica pentru că se reciclează deşeurile.

La alcooli se adaugă şi biogazul, respectiv forma gazoasă a biomasei. Acest gaz cu o putere calorică destul de slabă, conţinând în principal metan, se obţine din materii organice, precum apele uzate sau bălegarul.

Lemnul este principala sursă bio
Există o largă varietate de surse de biomasă, printre care se numără copacii cu viteză mare de dezvoltare (plopul, salcia, eucaliptul), trestia de zahăr, rapiţa, plantele erbacee cu rapiditate de creştere şi diverse reziduuri cum sunt lemnul provenit din toaletarea copacilor şi din construcţii, paiele şi tulpinele cerealelor, deşeurile rezultate după prelucrarea lemnului, deşeurile de hârtie şi uleiurile vegetale uzate.

Principala resursă de biomasă o reprezintă însă lemnul.
Energia asociată biomasei forestiere ar putea să fie foarte profitabilă noilor industrii, pentru că toată materia celulozică abandonată astăzi (crengi, scoarţă de copac, trunchiuri, buşteni) va fi transformată în produse energetice. Utilizarea biomasei forestiere în scopuri energetice duce la producerea de combustibili solizi sau lichizi care ar putea înlocui o bună parte din consumul actual de petrol, odată ce tehnologiile de conversie energetică se vor dovedi rentabile.

De asemenea, terenurile puţin fertile, improprii culturilor agricole, vor fi folosite pentru culturi forestiere intensive, cu perioade de tăiere o dată la 10 ani. Pe de altă parte, biomasa agricolă (bălegarul, reziduurile celulozice ale recoltelor, reziduurile de fructe şi legume şi apele reziduale din industria alimentară) poate produce etanol sau biogaz.

Spre deosebire de biomasa forestieră, care este disponibilă pe toată perioada anului, biomasa agricolă nu este, de obicei, disponibilă decât o dată pe an. Biogazul provenind din bălegar poate încălzi locuinţele; purificat şi comprimat, el poate alimenta maşinile agricole. Utilizarea deşeurilor animale sau ale industriei alimentare poate diminua poluarea, minimizând problemele eliminării gunoaielor şi furnizarea de energie. 1) Surse de energie
(ENERGIE), energie cele mai primitive sunt cele obtinute din carbune si petrol. Însa acestea sunt epuizabile si arderea acestora produce mari cantitati de CO2. &
2) Surse de energie ale organismului uman
(ENERGIE), energie primita de la mediu este egala cu cantitatea de energie consumata, plus acumularile. Daca acumularile sunt pozitive atunci acest organism va creste în greutate, daca acestea sunt negative va s
3) Surse de energie ale organismului uman
(ENERGIE), energie primita de la mediu este egala cu cantitatea de energie consumata, plus acumularile. Daca acumularile sunt pozitive atunci acest organism va creste în greutate, daca acestea sunt negative va s
4) Armele cu energie dirijata
(ENERGIE), energie dirijata a capitanului Jean Luc Picard de pe nava stelara Enterprise - la realitate s-a scurtat dramatic. Astazi, intr-o forma sau alta, arm
5) Utilizarea energie solare pentru cladiri
(ENERGIE), energiei solare fiind influentat de : -umbrire ; -inclinatia si marimea colectorilor ; -temperatura exterioara (incluzand si mijloace de protectie la inghet ) ; -miscarea maselor de aer . Randa
6) Surse de energie
(ENERGIE), energie cele mai primitive sunt cele obţinute din cărbune şi petrol. Însă acestea sunt epuiz
7) Surse de energie
(ENERGIE), energie cele mai primitive sunt cele obţinute din cărbune şi petrol. Însă acestea sunt epuiz
8) Surse de energie
(ENERGIE), energie, dar aproape intreaga energie de pe Pamant provine direct sau indirect de la Soare. Spre deosebire de sursele de energie artificiale, obtinute de om prin transformarea unei forme de energie
9) Alte forme de energie
(ENERGIE), energie care au un impact minim asupra mediului secolului al XXI-lea. Resursele inepuizabile sunt surse de energie care nu scad vizibil odată cu folosirea lor. Astfel de surse de energie includ
10) Sursele de energie electrica ale automobilului
(ENERGIE), energie electrică furnizat de generator este înmagazinat de bateria de acumulatoare care în acest fel se încarcă. Condiţiile pe care trebuie să le îndeplinea
11) Consum de energie la producerea sticlei
(ENERGIE), energie pentru ambalarea unui litru de lichid. Datorită faptului că, printre alte avantaje, ambalajele din sticlă pot fi reutilizate de multe ori, energia consu-mată pentru producerea lor se repartize
12) Surse de energie neconventionale
(ENERGIE), energie, care va putea fi utilizată prin realizarea reacţiei termonucleare dirijate (exemplu, transformând 1 kg de hidrogen în heliu, prin fuziune se obţine o energie egală cu cea produsă
13) Biomasa - o sursa de energie regenerabila aflata la rascruce
(ENERGIE), energie obţinute din biomasă ar fi uleiurile vegetale. Metanolul produs prin distilarea lemnului şi a deşeurilor forestiere este considerat un carburant alternativ pentru transport şi industrie, l
14) Agentia Internationala pentru Energie Atomica si armele de distrugere in masa
(ENERGIE), energiei atomice de catre statele semnatare, oferindu-le asistenta tehnica necesara si punandu-le la dispozitie experti in domeniu, respectiv baza logistica necesara. Pe de alta parte, AiEa trebui
15) Solar cell - surse de energie
(ENERGIE), energies greater than the band gap of silicon. These higher energy photons will be absorbed by the solar cell, but the difference in energy between these photons and the silicon band gap is conver
16) Soarele in cadrul vietii omului pe pamant
(ENERGIE), energie solara au fost considerate, chiar de ceva timp ca fiind cele mai bune, imediat profitabile optiuni pentru majoritatea oamenilor de pe Pamant, prin asigura
17) Biogazul
(ENERGIE), energie in regim controlat din biomasa ( materiale vegetale si reziduale ). Pana la al II-lea razboi mondial fermentarea anaeroba controlata s-a ext
18) Cum traiesc plantele
(ENERGIE), energie,plantele reprezinta o veriga vitala in lantul vietii pe Pamant. Modul in care lucreaza acesti factori de energie este un miracol
19) Electrotehnica
(ENERGIE), energie cea mai utilizata in diferite domenii este energia electrica. Centralele electrice producatoare de energie sunt de mai multe tipuri: termoel
20) Energia electrica
(ENERGIE), energie, si anume: - producerea energiei electrice in centrale electrice are loc in conditii economice avantajoase;
21) Modele atomice
(ENERGIE), energie, electronul ar trebui sa se roteasca pe orbite cu raze din ce în ce mai mici (de fapt pe o spirala), sfârsind prin o cadere peste nucleu, întocmai ca un sa- telit artificial ce a intrat în atm
22) Energia nucleara
(ENERGIE), energie. In zilele noastre exista o preocupare privind rezervele viitorului si a masurilor care sunt necesare pentru conservarea resurselor. In unel
23) Energia eoliana
(ENERGIE), energie nepoluanta. Ele au inceput sa fie folosite pe scara larga abia prin anii 70-80, cand SUA a adoptat mai multe programe destinate sa incurajeze folosirea lor. In California, la sfars
24) Lasere
(ENERGIE), energie foarte mica. De aceea, un fascicul laser puternic ar putea fi folosit drept arma - "raza mortala" din povestirile science fiction.
25) Energia solara
(ENERGIE), energie solara au fost considerate, chiar de ceva timp ca fiind cele mai bune, imediat profitabile optiuni pentru majoritatea oamenilor de pe Pamant, prin asigura
26) Caius iulius caesar
(ENERGIE), energie si capacitate. Cu o constitutie robusta, foarte instruit, inzestrat cu talent literar, a lasat cele mai bune memorii militare din literatura romana "Comentarii de bello gallico" si &
27) Circuite electrice
(ENERGIE), energie electrica din energie chimica. De obicei, aceste celule se interconecteaza pentru a forma o sursa mai puternica la ext
28) Conversia Energiei Solare
(ENERGIE), energie, folosită fie la înlocuirea definitivă a surselor convenţionale de energie cum ar fi: cărbune, petrol, gaze naturale etc, fie la folosirea ei ca alternativă l
29) Energia Nucleara si Combustibilii
(ENERGIE), energie. In zilele noastre exista o preocupare privind rezervele viitorului si a masurilor care sunt necesare pentru conservarea resurselor. In unele tari, printe c
30) Apele Terrei
(ENERGIE), energie solară sau/şi terestră. Această energie determină o mişcare continuă a apei, formând anumite circuite, cu caracter regulat sau periodic. S-a încet
31) Energia eoliana
(ENERGIE), energie nepoluanta ,este energia conţinută de forţa vântului ce bate pe suprafaţa pământului si este o sursă de energie reînnoibi
32) Unde mecanice
(ENERGIE), energie.Propagarea se face cu o anumita intarziere (nu se transmite instantaneu) II. unde intr-un mediu unidimensional a) Unde transversale (oscilatia se produce perpendicular pe directia de propa
33) Fotosinteza
(ENERGIE), energie ce pot fi folosite în sisteme biologice. Fotosinteza poate fi îndeplinită de mai multe organisme, variind de la plante, la bacterii.
34) Reactii de adaptare a plantelor la lumina
(ENERGIE), energie, adopta o pozitie de ,,somn" în timpul noptii. O astfel de planta, care isi orienteaza permanent, atat frunzele cat si inflorescenta (palaria), cu fata catre soare, iar noaptea adopta o poziti
35) Circuitul de termoficare
(ENERGIE), energie la nivelul economiei naţionale. Structura industriei,a producţiei industriale,precum si dinamică acesteia corectează co
36) Energia Eoliana
(ENERGIE), energie mecanica pentru pomparea apei, de exemplu, sau macinarea graului, la mori ce functioneaza cu ajutorul vantului. Prin conectarea unui rotor la un generator electric, turbinele de vant moderne t
37) Energia electrica
(ENERGIE), energie, si anume: - producerea energiei electrice in centrale electrice are loc in conditii economice avantajoase; - energia electrica poate fi transmisa la distante mari prin intermediul campulu
38) Energia eoliana
(ENERGIE), energie, dar valorificarea ei este mai greoaie. Morile de vânt se foloseau în secolul al VI lea în Persia ( actualul Iran). Spre deosebire de tipul care mai târziu a devenit răspândit în ve
39) Energia electrica
(ENERGIE), energie, si anume: - producerea energiei electrice in centrale electrice are loc in conditii economice avantajoase; - energia electrica poate fi transmisa la distante mari prin intermediul campului
40) Energia nucleara
(ENERGIE), energie electrică, cele mai importante pot fi : o Termocentralele -- în care se transformă energia termică, rezultată prin arderea combustibililor; o
41) Rezonanta
(ENERGIE), energie. Se pune in miscare pendulul excitator care transmite impulsuri periodice altor pendule prin intermediul tijei de care sunt suspendate. Daca pendulele au lungimi egale cu cea a pendulului
42) Proiect la Microunde
(ENERGIE), energie si timp si imbunatatirea calitatii In primii ani de studii a incalzirii prin microunde aceste avantaje au fost greu de justificat in raport cu pretul scazut al incalzirii cu ajutorul deriva
43) Fizica termodinamica - Notiuni termodinamice de baza
(ENERGIE), energie şi nici substanţă cu mediul exterior; o Închise, dacă sitemul schimbă doar energie, nu şi substanţă cu mediul exterior; o Deschise, dacă sitemul
44) Atomul
(ENERGIE), energie) si atomii aceluiasi fel de substanta au aceeasi marime si aceeasi masa. Atomii au fost deci imaginati ca mici particule sferice оn care masa este distribuita omogen. Reprezentar
45) Economia europei centrale
(ENERGIE), energiei electrice si atomoenergia. Importante centre industriale sunt la Katowice, Varsovia, Lodz, Wroclaw, Poznan. In Cehia si Slovacia industria este diversificata dar mai putin dezvoltata. Se d
46) Gazul ideal
(ENERGIE), energiei totale a unui sistem. Cele doua modalitati simple de prezentare a acesteia sunt: 1)Teoria cinetica a gazelor perfecte si 2) Teoria cinetica a gazelor ca si sfere rigide. Teroria cinetica a
47) Constructia aurica a fiintei umane
(ENERGIE), energie) de intensitati diferite ce inconjoara corpul fizic. Corpurile subtile sunt etapele in care adevarata esenta isi incetineste intensitatea vibratiilor pentru a se putea integra in corpul fi
48) Transfer de caldura conductiv
(ENERGIE), energie termică între: două corpuri solide, două regiuni ale aceluiaşi corp, două fluide, ca rezultat al existenţei unei diferenţe de temperatură (potenţial
49) Tehnologia de fabricare a miezurilor magnetice
(ENERGIE), energie prin acest fenomen, proporţionale cu aria curbei de hysterezis. (Miezul pierde energie magnetizându-se şi apoi demagnetizânduse.) Aceste pierderi, „consumând" un curent din cure
50) Cernobal
(ENERGIE), Energie Atomică estimează un număr de 4.000 de decese, Academia de Ştiinţă din Rusia înregistrează peste 90.000 de victime. Organizaţia ecologistă Greenpeace, care a analizat mai multe studii privi
51) Poluare electromagnetica
(ENERGIE), energie electrica precum si a aplicatiilor din domeniul transmiterii informatiei pe suport electromagnetic, specifica civilizatiei moderne a co
52) Instalatii de aeronave
(ENERGIE), energie care antreneaza arborele cotit pana la turatia de 100...150 rot/min(la care motorul poate sa functioneze singur), fie automat, utilizand diferite dispozitive. In primul caz, amestecul carbu
53) Hidrogenul , combustibilul viitorului
(ENERGIE), energie" Sursa primara de energie poate fi orice sursa reutilizabila, de exemplu a vantului, biomasei sau altele,
54) Modificarea biodiversitatii, accidente ecologice
(ENERGIE), energie nepoluantă, cum ar fi: -energia nucleară -energia termica -energia eoliană
55) Curentul electric
(ENERGIE), energie electrica a aparut la sfarsitul anilor 1800. Energia electrica avea diferite tensiuni, fiind distribuita sub forma de current continuu (c.c.) sau curren
56) Popa tanda - caracterizare
(ENERGIE), energie iesita din comun si cu o uimitoare tenacitate in atingerea scopului propus isi incepe actiunea prin predici care impresioneaza pe ascultatori, dar nu au nici o consecinta practica.Atunci, preo
57) Centrale nuclearo-electrice
(ENERGIE), energiei nucleare este rezultatul procesului de fisiune nucleara. Transformarile nucleare pot avea loc fie spontan, dezintegrari radioactive, fie datorita interactiunii nucleelor între ele sau cu par
58) Oscilatiia si rezonanta
(ENERGIE), energie în alta. Dacă mişcarea de oscilaţie se repetă la intervale egale de timp, ea este periodică. Perioada de oscilaţie T reprezintă timpul necesar pentru efectuarea unei oscilaţii. Se măsoară în
59) Magnetismul si electromagnetismul
(ENERGIE), energie pentru a se deplasa. Magnetismul este o forta invizibila care atrage unele metale, in special fierul si otelul. Materialele care creeaza aceasta forta sunt magnetice si se numesc magneti.
60) Resurse energetice - energia solara si eoliana
(ENERGIE), energie în ţările aflate în curs de industrializare. Trenurile, vapoarele erau alimentate cu cărbune şi cocs, obţinut prin arderea cărbunelui la temperaturi foarte ridicat
61) Tipuri de cutremure
(ENERGIE), energie. Cutremurele pot fi insotite de fenomene luminoase, zgomote subterane si procese tectonice.Zgomotele subterane sunt rezultatul zdrobirii, fisuratiei si frecarii rocilor din scoarta si a reasa
62) Panourile fotovoltaice si panourile pentru incalzirea apei
(ENERGIE), energiei solare în electricitate şi desŹpre panourile solare folosite pentru încălzirea apei. Fiecare tip necesită o investiţie iniţială care diferă în funcţie de capacitatea lor, de calitatea mat
63) Motorul turbo
(ENERGIE), energie în timpul procesului,fie prin frecare,fie prin transmitere ori turbionare,evident este imposibil sa se obtină în practică o transformare adiabatică completă; 90% re
64) Salvati planeta!
(ENERGIE), energie! Pentru ca mersul pe jos face foarte bine la sanatate, ar trebui sa mergem pe jos nu cu masina. Daca distanta este mai mare puteti lua cu voi alte persoane care merg in aceeasi directie, pe
65) Relatii trofice in ecosisteme
(ENERGIE), energiei intre nivelurile trofice successive se numeste lant trofic. El este consecinta relatiilor trofice care se stabilesc intre indivizii nivelulilor trofice successive. Lantul trofic este
66) Energia Solara
(ENERGIE), energie a tuturor fiinţelor vii de pe întregul Pamant. Energia solara care ajunge pe Pamant in 40 de minute ar fi de ajuns pentru a acoperi nevoia de energie a întregi
67) Proprietatile elementelor chimice in tabelul periodic
(ENERGIE), energie absorbită în procesul de îndepărtare a unuia sau a mai multor electroni dintr-un atom în faza gazoasă (energia consumată în procesul de formare a ionilor pozitivi): Energia de ionizare poa
68) Substante explozibile
(ENERGIE), energie - transforma in coloid cu ajutorul gelatinuzatorilor. Daca gelatinizatorul este neutru sub raport energic(ex . amestec alcool-eter)pulberile obţinute sunt monobazice sau pulberi de baza simpla
69) Studiul asamblarilor prin sudare
(ENERGIE), energie electrică este mult redus, iar productivitatea este superioară. În cazul sudurilor scurte sau pe contururi curbate şi greu accesibile se utilizează sudura semiautomată. Sub flux cu tub flexibi
70) Auditul energetic
(ENERGIE), energie (încălzire, apa caldă de consum, ventilare, iluminare, etc.) -metoda de calcul utilizată pentru a stabili indicatorii de performanţă energetică; -consumuri specifice; -forma de clasif
71) Colecistopancreatografia endoscopica retrograda
(ENERGIE), energie] x [timp], deci este cea a unei acţiuni (de unde denumirea de cuantă de acţiune). In modul de manifestare al fenomenelor la scara atomică, o cantitate de acţiune este în mod obligator un
72) Aparate ce pot fi adaptate unitului dentar
(ENERGIE), energie într-un anumit punct, laserul devine un instrument folosit tot mai larg în biologie şi medicină. Utilizarea lui porneşte de la observaţia că un
73) Modelarea si simularea unor echipamente ale sistemelor hidraulice automate
(ENERGIE), energie (pompe), motoare, aparatura de reglare a debitelor şi presiunilor, aparatura de distribuţie etc. 1.1. MODELUL POMPEI CU DEBIT CONSTANT Pentru elaborarea modelelor matematice şi î
74) Indicatori tehnico-economici - Procese tehnologice
(ENERGIE), energie-cantitatea de energie consumata pentru. obtinerea unei unitati de produs (1kg-1tona) 3.Randament-raportul dintre cantitatea de produs obtinut in cantitati reale din reactor si cantitatea de pro
75) Determinarea cheltuielilor de productie si pragul de rentabilitate
(ENERGIE), energiei electrice se determină separat pentru scopuri tehnologice şi pentru iluminare: a. Pentru scopuri tehnologice energia electrică se determ
76) Soarele in cadrul vietii omului pe Pamant
(ENERGIE), energiei solare constituie o problema pentru unii si chiar o oportunitate pentru altii. Pentru simplul fapt ca soarele straluceste deasupra fiecarui acoperis, acesta poate fi un exemplu de avantaj pen
77) Nasterea sistemului solar
(ENERGIE), energie decât cel al unei Galaxii obisnuite. Unele din acestea se numesc si Radiogalaxii deoarece emit unde radio. Quasarii au fost identificati în 1963 când astronomi
78) Constanta solara si temperatura soarelui
(ENERGIE), energie a dus la definirea mai multor unitati de masura pentru energie; pentru fiecare forma de energie a parut sa fie mai p
79) Pot cast si gutter cast
(ENERGIE), energie la adâncime mică în bază, iar în top facies adânc de calcar nodular bioturbat. Mai sunt prezente ceratite în secţiuniile de Calasparra şi Valdepenas, precum şi f
80) Influenta energiei electrice asupra societatii moderne
(ENERGIE), energiei electrice, omul trebuia să spele, să cureţe sau să lucreze manual, dar astăzi toate acestea au fost înlocuite de aparate automate : maşini de spălat, aspiratoare, cuptoare, roboţi de bu
81) Glucoza
(ENERGIE), ENERGIE Glucoza este un combustibil esential in biologie. Carbohidratii reprezinta sursa principala de energie pentru corpul uman, producând 4 kilocalorii (17 kilojouli) pe gram. Descompunerea
82) Aspecte fundamentale privind procesele catalitice
(ENERGIE), energie de activare globală care se distribuie arbitrar între moleculele reactante. Declanşarea reacţiei necesită în multe cazuri ca
83) Cataliza si energia de activare
(ENERGIE), energie de vibratie sau de rotatie , in una sau in cateva din legaturile interatomice ale unuia din reactanti. Teoria vitezelor absolute de reactie , ca ia in consideratie repartizar
84) Mitocondria
(ENERGIE), energie Functia de baza a mitocondriei este sa creeze energie pentru activitatea celulara in urma procesului de respiratie aeroba. Intr-o prima etapa, glucoza este degradata,la nivelul citoplasme
85) Structura proteinelor membranare - proprietatile membranei celulare
(ENERGIE), energie pentru acest transport. În acest caz proteinele transportoare poartă numele de canale. Transport activ = asgură deplasarea moleculelor şi a ionilor împotriva gradientelor lor d
86) Audit Intern si guvernanta corporatista
(ENERGIE), energie consumată, urmărind obţinerea unor rezultate cât mai performante cu eforturi şi cheltuieli cât mai reduse.
87) Fenomene psihice
(ENERGIE), energie care activează organul de simt; - proces prin care organismul răspunde la stimuli; - constă în stimularea receptorilor senzoriali si în transmiterea de informatii senzoriale la
88) Motoare electrice
(ENERGIE), energie electrica si dezvolta la arbore un cuplu mecanic -regim de generator, in acest caz masina primeste energie mecanica la arbore si da energie electrica Reglajul turatiei motoarelo
89) Dezvoltarea durabila ajutata de biocombustibilii obtinuti din alge
(ENERGIE), energie. Puterea medie anuală pe coasta Oceanului Atlantic este cuprinsă între 15 şi 80 kW/m de coastă. Energia valurilor nu se poate f
90) Energia nucleara si dezvoltarea durabila
(ENERGIE), energie ,ar fi trebuit arse 11 milioane tone de combustibil petrolier,echivaland cu un tren lung de 4600 kilometri format din vagoane încărcate fiecare cu 55 tone de cărbune(distanţa de la Paris
91) Sistemul muscular
(ENERGIE), energie elaborată de muşchi. La răcire, contractarea involuntară elaborarea frisonului. Nomenclatura musculară a sistemului uman.
92) Povesti de adormit copii
(ENERGIE), energie şi viceversa. Asistăm astfel la perpetuarea unui ciclu de naştere, viaţă şi moarte a universului, din părinţi aleatori, fără a necesita apelarea la mitul păsării Fenix (care s-a renăscut d
93) Exigentele nutritionale ale microorganismelor
(ENERGIE), energie, surse azotate, surse minerale, factori de creştere;În absenţa apei celula nu va putea să se hrănească, apa fiind cea care solubilizează compuşii din mediu, asigurând transportul ş
94) Energia
(ENERGIE), energie primara satele membre ale Uniunii Europene se impart in trei categorii: tari net producatoare;tari net importatoare;categoria sp
95) Rolul energiei nucleare in Europa
(ENERGIE), energiei nucleare in Europa Fortele hotaratoare: mediul inconjurator Energia nucleara poate avea avantaje in ceea ce pri
96) Energia eoliana - Energia solara
(ENERGIE), energie, de origine greaca, a fost folosit prima data de Kepler in sensul de "putere emanata de corpuri". In sensul actual energia este o marime care depinde de starea fizica instantanee a sistemului
97) Regimul deseurilor in legislatia de mediu
(ENERGIE), energie. Procesele şi metodele folosite pentru valorificarea sau eliminarea deşeurilor trebuie să nu pună în pericol sănătatea populaţiei şi a mediului, respectând în mod deosebit u
98) Mineriadele
(ENERGIE), energie al acestei industrii fiind enorm, a fost necesara si o marire semnificativa a extractiei de carbune, dupa lozinca: "Tarii, cât mai mult carbune!". Propaganda comunista a cautat sa inocul
99) Sucul de citrice
(ENERGIE), energie pentru organism. Desi nu a fost dovedit stiintific, se pare ca sucul natural de citrice lupta si impotriva cresterii colesterolului. Dupa cum stim, un nivel al colesterolului foarte ridic
100) Energia Geotermala
(ENERGIE), energie comparativ cu sistemele clasice de incalzire si sunt mult mai eficiente pentru racirea locuintelor. Pe langa faptul ca economisesc energie si bani, ele reduc poluarea. Generarea de electri
101) Corpul uman si alimentatia
(ENERGIE), energie, convalescenta, constipatie si scaderea colesterolului. Prunele- sunt intrebuintate in intreaga Europa, de mai bine de doua mii de ani. Contin o cantitate redusa de vitamine C, A si E, sun
102) Laser - terapia in carcinoamele cutanate
(ENERGIE), energie simplificata intr-un model de gaz ce reprezinta o colectie de atomi prin care examinam procesele clasice: absobtie stimulata si emisie spontana, precum si noul proces de emisie st
103) Diabetul
(ENERGIE), energie. Bolnavii de diabet de tipul I trebuie sa-si injecteze zilnic insulina pentru a supravietui. Aceasta forma de diabet se dezvolta de obicei la copii sau la tineri, dar poate surveni la oric
104) Silvoterapia - Proiect international LeAF
(ENERGIE), energie o va resimţi şi care îl va ajuta. Prin acest proiect LeAF vom încerca, împreună cu un grup de aproximativ 30 de elevi cu vârste cuprinse între 7-15 ani, să face
105) Amenajari Hidroelectrice in Romania
(ENERGIE), energie,alimentarea cu apă a zonelor agricole (irigaţii) , alimentarea cu apă potabilă sau industrială a centrelor apropiate, piscicultură, combaterea eroziunii solului,agrement, etc. Exemple de f
106) Suplimente nutritive
(ENERGIE), energie, neavand zaharuri si grasimi. Un exemplu de la REDIS NUTRITIE : AMINO-R => Formula produsului asigura un echilibru stabilit stiintific pentru a avea o crestere musculara optima si o recup
107) Strategia UE pentru o dezvoltare durabila
(ENERGIE), energiei curate Obiective principale UE îşi va îndeplini angajamentele de la Kyoto. Cu toate acestea, Kyoto reprezintă doar un prim pas. În consecinţă, UE trebuie să urmărească p&
108) Caracteristici actuale si de perspective ale pietei serviciului
(ENERGIE), energie electrică şi termică în România se practică două categorii de preţuri şi tarife şi anume: rezultate din mecanismul concurenţial al pieţei pentru consumatorii eligibili şi tarife r
109) Tuburi fluorescente in serie
(ENERGIE), energie electrică (conductoare, balasturi, startere, condensatoare); -protejarea lămpilor împotriva atingerii, prăfuirii sau umezelii (glob de stclă, frilaj de protecţie).
110) Compusi organici
(ENERGIE), energie(proces exoterm). Cu cât cantitatea de energie eliberată este mai mare cu atât combinaţia este mai stabilă. Combinaţiile ionice sunt, în general, combinaţii exoterme. Pentru
111) Energetica mondiala
(ENERGIE), energie si balanta energetica mondiala Energetica contemporana se bazeaza, in principal, pe utilizarea resurselor energetice
112) Modele si practici de guvernanta corporativa
(ENERGIE), energie. Cele 11 state din vest afectate au fost Washington, Oregon, California, Idaho, Montana, Wyoming, Colorado, Utah, Arizona, New Mexico si Nevada. Ca urmare, compania Enron a anuntat ca va p
113) Metabolismul materiei vii
(ENERGIE), energie dintre organism si mediu.Incercarea metabolismului determina moartea organismului. Metabolismul este un proces complex,care are la baza doua procese opuse: -catabolism-totalitatea procesel
114) Paralela intre tehnicile clasice si cele moderne
(ENERGIE), energie psihica intr-o modalitate specifica. Aceasta modalitate de utilizare a energiei psihice, combinata cu diferite experiente de viata din copilarie, modeleaza stilul general al evolutiei indi
115) Vinul
(ENERGIE), energie din alimentatia omului. Se poate conta pe vin ca imbogatitor in potasiu (K- 0,5-1.2 g/l) sau ca vitaminizant. In afara unor vinuri demidulci .

| AnemonaP a răspuns:

Astăzi, cercetările se concentrează pe conversia biomasei în alcool, care ar putea servi drept carburant pentru suplimentarea şi chiar înlocuirea benzinei şi a motorinei. Alte forme lichide de energie obţinute din biomasă ar fi uleiurile vegetale.

Metanolul produs prin distilarea lemnului şi a deşeurilor forestiere este considerat un carburant alternativ pentru transport şi industrie, la preţuri care ar putea concura cu cele ale combustibililor obţinuţi din bitum şi din lichefierea carbonului.

Etanolul ar fi un combustibil mai ieftin, dar problema mare este că utilizează resurse alimentare, cum sunt porumbul sau grâul. Dacă însă etanolul s-ar obţine exclusiv din deşeuri alimentare sau agricole, deşi costurile sale de producţie ar fi mai mari, efortul s-ar justifica pentru că se reciclează deşeurile.

La alcooli se adaugă şi biogazul, respectiv forma gazoasă a biomasei. Acest gaz cu o putere calorică destul de slabă, conţinând în principal metan, se obţine din materii organice, precum apele uzate sau bălegarul.

Lemnul este principala sursă bio
Există o largă varietate de surse de biomasă, printre care se numără copacii cu viteză mare de dezvoltare (plopul, salcia, eucaliptul), trestia de zahăr, rapiţa, plantele erbacee cu rapiditate de creştere şi diverse reziduuri cum sunt lemnul provenit din toaletarea copacilor şi din construcţii, paiele şi tulpinele cerealelor, deşeurile rezultate după prelucrarea lemnului, deşeurile de hârtie şi uleiurile vegetale uzate.

Principala resursă de biomasă o reprezintă însă lemnul.
Energia asociată biomasei forestiere ar putea să fie foarte profitabilă noilor industrii, pentru că toată materia celulozică abandonată astăzi (crengi, scoarţă de copac, trunchiuri, buşteni) va fi transformată în produse energetice. Utilizarea biomasei forestiere în scopuri energetice duce la producerea de combustibili solizi sau lichizi care ar putea înlocui o bună parte din consumul actual de petrol, odată ce tehnologiile de conversie energetică se vor dovedi rentabile.

De asemenea, terenurile puţin fertile, improprii culturilor agricole, vor fi folosite pentru culturi forestiere intensive, cu perioade de tăiere o dată la 10 ani. Pe de altă parte, biomasa agricolă (bălegarul, reziduurile celulozice ale recoltelor, reziduurile de fructe şi legume şi apele reziduale din industria alimentară) poate produce etanol sau biogaz.

Spre deosebire de biomasa forestieră, care este disponibilă pe toată perioada anului, biomasa agricolă nu este, de obicei, disponibilă decât o dată pe an. Biogazul provenind din bălegar poate încălzi locuinţele; purificat şi comprimat, el poate alimenta maşinile agricole. Utilizarea deşeurilor animale sau ale industriei alimentare poate diminua poluarea, minimizând problemele eliminării gunoaielor şi furnizarea de energie. 1) Surse de energie
(ENERGIE), energie cele mai primitive sunt cele obtinute din carbune si petrol. Însa acestea sunt epuizabile si arderea acestora produce mari cantitati de CO2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://scurt.eu/76

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal