| bahoi a întrebat:

Va rog eu mult pentru. cine a facut sau a ajuns la lectia ``Permutari`` de la mate sa imi faca si mie exercitiul:
E = (n+3)! supra n!(n+3)
E= vine de la expresie si!= factorial. Va rog eu mult happy dau funda...si va recomand sa faceti pe o foaie ca nu cred ca poate cineva sa scrie rezolvarea direct big grin...deci vreau toata rezolvarea happy thx

Răspuns Câştigător
| Strumf a răspuns:

Nu sunt sigur. Saptamana asta am facut si eu premutarile (sunt la profil uman).

E = n! + (n+1) + (n+2) + (n+3) totul supra n!(n+3)
simplifici n! de la numarator cu n! de la numitor si n+3 de la numarator cu n+3 de la numitor => E = (n+1) + (n+2)

Desi nu sunt sigur ca este bine... mai asteapta raspunsuri. Daca nu mai primesti altele fa asa ca nu o sa iti dea profa in cap daca n-ai facut bine. Macar vede ca ai incercat. Multa bafta!

2 răspunsuri:
| Strumf a răspuns:

Vezi ca am gresit! Unde e "+" inlocuieste cu "x"(inmultire)
E = n!(n+1)(n+2)(n+3) totul supra n!(n+3)
simplifici n! de la numarator cu n! de la numitor si n+3 de la numarator cu n+3 de la numitor => E =(n+1)(n+2)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E=[n!(n+1)(n+2)(n+3)]/n!(n+3) de aici faci simplificarile si rezulta:
e=(n+1)(n+2) sper ca nu esti retardat si poti rezolva o inmultire. succes