| anonim_4396 a întrebat:

Viata e scurta. Ce pot sa face pentru a ma bucura de fiecare clipa a vietii? Cum sa traiesc viata din plin?

Răspuns Câştigător
| Victoria a răspuns:

Bucurandu-te de lucrurile care par insignifiante, dar care in realitate au o mare importanta. Bucura-te cand vezi soarele sau luna, bucura-te de fiecare anotimp in parte, bucura-te ca iei masa cu familia ta. Incearca sa vezi la fiecare lucru partea plina a paharului, chiar daca la inceput nu o gasesti! Bucura-te ca ai o familie, bucura-te ca ai prieteni, multumeste-i Domnului ca existi si ca ai posibilitatea de a-ti construi o viata dupa vointa ta! Traieste fiecare clipa din plin, nu astepta sa se intample lucruri mari, pentru ca acestea apar fix atunci cand te astepti cel mai putin! Bucura-te de fiecare moment al vietii tale, cu bune si cu rele, si gandeste-te ca viata e frumoasa daca stii cum s-o traiesti!
Carpe diem!

17 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Ai grija. A trai viata din plin poate avea si intelesuri negative. E o linie subtire intre a trai viata folositor si a trai viata negativ.Cauta acea cale de mijloc in care poti combina frumusetea vietii, cu distractia si seriozitarea.

| alexutzu00791 a răspuns:

Frumoasa intrebare, si frumoase raspunsuri. Am sa iau si eu sfaturihappy

| Marii a răspuns:

Cum simti tu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bulino. bucurate de fiecare dimineata, de sanatate, daca esti bolnava sau te doare ceva bucurate de certarea domnului si incearca sa te indrepti catre el ca te iubeste, respectati parintii bucurate de fratii tai, ceartate cu cel pe care nul suporti dupa aia bucurate cai poti cere iertare, iarta-ti dusmanii sa te bucuri de fericirea ca poti sa o faci. iubeste, si fii om, iubeste soarele si ploaia, tineretea cea zglobie si intelepciunea batranetii, bucurate de zborul unei pasari si multumeste domnului pentru dulceata portocalei si frumusetea culorilor.fii mandra de tineretea ta, si inainteaza cu curaj in maturitate, bucurate ca ai tot ceti trebuie, bucurate si de lipsuri fiindca au rolul lor, si crede ca tot raul in viata e spre binele tau.si asa va fi.iti doresc fericire, si bucurie fiindca traiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Indrazneste sa fi tu insati si viata va fi mai frumoasa.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

In primul rand sa nu iti mai pui intrebari de genul asta.

mira
| mira a răspuns:

Citeste "Faust" de Goethe si vei afla cand trebuie sa spui "Clipa, opreste-te, esti cea mai frumoasa."

| hândel a răspuns:

Ptr. mine, sa traiesc viata din plin, inseamna s-o traiesc asa cum simt. Libertatea de a trai asa cum simt in interior ma face fericit, fiindca a face ceva doar sa nu-mi simt viata irosita, inseamna sa alerg dupa ceva de care n-am nevoie.

| BUBULINA a răspuns:

Viata dupa pamant e scurta!
dar dupa viata asta ne asteapt o viata lunga(vesnica)
cine urmeza calea Domnului primeste si viata vesnica, nu toti care spun Doamne Doamne vor intra in imparatia cerurilor

| Razvan a răspuns:

Sa-ti gasesti echilibrul.Sa te cunosti pe tine.Sa fi bun.Sa mai lasi de la tine din cand in cand.Sa iertihappy

mariana
| mariana a răspuns:

Ai primit raspunsuri frumoase, educative si cred ca poti sa-ti dai seama din acestea ce este mai important in viata si ce trebuie sa faci pentru a nu te irosi. Cred ca trebuie pus un mare accent pe lucrurile profunde, care pot sa te faca sa vibrezi la unison cu universul si atunci vei avea si satisfactia ca nu traiesti de geaba. Poti sa fii bun, drept, curajos dar poti sa fii si milos si sa fii dispus sa-l ajuti pe cel de langa tine. Faptul ca tu navighezi pe acest site, dovedeste ca, in adancul sufletului tau, ai deja raspunsuri la aceaste intrebari si sunt convinsa ca esti o persoana profunda, care are toate valentele unui OM adevarat.
Fiind in prag de sarbatori, eu iti doresc multa sanatate si un Craciun fericit impreuna cu cei dragi tie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa iubesti ce ai!(asculta AC/DC rif raf, thunderstruck, U2 whit you or whitout you, coldplay fix you, si Queen tot!)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa cum ti se potriveste cel mai bine. Fiecare persoana are modul sau diferit de a trai clipa; fiecare dintre noi are momentele lui de fericire, dorinte, idei, vise... Viata reprezinta o crispare provizorie in neant, un spasm efemer al nimicului, o coarda delira pe care o face sa vibreze atingerea in rastimpuri a aripei mortii.
Iubeste viata asa cum este ea, cu provocari si succes, cu tristete si fericire; Si te va rasplati.

| Dizzy a răspuns:

Fa ce iti place.

| dnirinel a răspuns:

Http://www.versu.ro/Dan Irinel -10366.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viaţa, e frumoasă dar

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eseu:viaţa e frumoasă dar