| MădăST a întrebat:

Vineri am teza la mare si nu-mi sta capul la invatat nici cum laughing. Dati-mi niste ideei cum pot sa invat mai usor, intr-un mod mai placut laughingSa ma atraga macar, sau mai stiu eu ce thinking
Thanks :*

Răspuns Câştigător
| valeria4u a răspuns:

Cand nu am chef sa invat, fac asa:
in timp ce citesc incep sa cant ceva amuzant, dar in acelasi timp sa fie legat de lectie, ca sa iti ramana in cap... :* bafta, sa iei 10 :Xlove struck:Xlove struck:Xlove struck

5 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Deci, în primul rând, în ce clasă eşti?
Apoi, dacă ai învăţat toate noţiunile, poţi trece la exerciţii. Fixează în minte:
1. "Cu cât mai mult învăţat, cu atât mai multe şanse la 10"
2. "Nu am chef-nu învăţ-nu iau 10-mă ceartă mami"
Baftă!

| ihelpedyou a răspuns:

Eu am mai multe metode... Unele sunt ciudate dar merge big grin
incearca sa intelegi fiecare cuvant adica citeste de doua trei ori teoria pana o stapanesti si verifica asta prin exercitii... sau poti sa iti alegi niste repere ( spre exemplu compari x cu y, le mai grupezi macar sa intelegi tu) si dupa sa faci exercitii sa fixezi totul...
sau... citeste o propozitie si stai 2 minute cu ea in cap si tot asa dar asta merge incet
sau pune pe cineva paralel cu domeniul sa te asculte si explica-i fiecare cuvant sa isi faca o idee
sau pur si simplu in viata reala asociaza ce inveti
la mate e asa mai complicat dar cand nu poti sa dormi ia un pic caietul si uita-te asa la el adica macar mai pricepi ceva
ia toate exercitiile din clasa si fa-le singura
pune colegii sa iti explice. de la ei intelegi cel mai bine pentru ca gandesc la fel ca tine

| mafiotuXXL a răspuns:

Hmmm si eu am teza vineri la Romanahee hee da nu te STresaa.
Cand inveti relaxeazate nu te gandi obsolut la nimic si cand facii Exercitile la matee incearca sa le facii sa gandestii sa calculezi.
Nu stiu mie asa imi mere ma relaxezz si cand am chef invat asa nia cand am chef.
BAftaaa macarr 6 sau 8 sa ieii sa fie nota peste 5 BAFTA si SUCCES!

| Eღilia62 a răspuns:

La mate nu se "toceste" ca la romana, istorie, geografie...la mate se lucreaza exercitiile ca sa le intelegi.

| Esperança a răspuns:

Si cum e sa dai teza la mare? cred ca e mai super decat la muntehee hee tongue