| tauretee a întrebat:

Voi cum vedeti viitorul nu cand cresteti mari si aveti servici adica prin 2090 adica din cate se intampla mici sanse sa vedem pace verdeata si AlienWare`uri pe care si le poate permite oricine eu cred ca o sa fie ceva de genul. "e mancarea mea" adica doar cei bogati o sa aiba o casuta si sigur o sa fie un virus care ne face sa aratam ca monstri din Gear of War 3 si doar cei bogati o sa aiba anti-dotul in mare parte cred ca o sa fie ca in filmul ala "THE GENETIC OPERA"

ziceti si voi parerile voastre

20 răspunsuri:
| tauretee explică:

Fratilor eu va interb cum o sa fie ce vredeti verdeata pace floricele sau o lume post-apocaliptica rupta dintr-un F.S de nota 10

| Adrianetc a răspuns:

Copile, tu te-ai uitat prea mult la filme SF, nu vezi ca oamenii se distrug fara sa vrea prin bombe de tot felul, razboaie, asa zisa mancare bio, virusuri, etc? tu chiar crezi ca o sa mai fie viata in 2090? eu nu prea cred, cred ca sfarsitul pacatului, sfarsitul oamenilor fara Dumnezeu, sfarsitul pamantului acestuia, este aproape, Mantuiti-va prin credinta si botez, ca altfel o sa ajungeti in iad.

| tauretee explică (pentru Adrianetc):

Baa ce ai fumat? te-ai jucat singularity prea mult? ce ai frate mie si frica sa citest ce ai scris esti cumva un anti-hrist nebun care planuieste in camera lui cum sa treaca de ultimul boss la legend of zeldalaughing?

| tauretee explică (pentru Adrianetc):

App ce ai frate faci parte dintr-o secta ceva de genu ce ai fost botezat de 3 ori? esti musulman budist si crestin? zi frate ca sa nu te intoxic cu plumb (adevaratul sens al acestei expresii este te impusc cu 2 incarcatoare in cap) ce ai papat n-ai facut sex niciodata? stanga ta era ocupata in timp ce scriai commentul asta?

| llust a răspuns (pentru Adrianetc):

Dumnezeu? credinta? iad? ce sunt astea? niste mituri, nimic altceva. sa crezi in Dumnezeu? l-ai vazut vreodata ca a facut ceva "divin"? cartile si multe alte lucruri sunt cam "minciuni". in biblie scrie: isus a spus: "am vazut chipul lui dumnezeu" intr-un paragraf, iar in altul: isus a spus: "nimeni nu a vazut chipul lui dumnezeu" laughing imi explici te rog?

| Adrianetc a răspuns (pentru llust):

Fiind Fiul lui Dumnezeu este logic sa-i fi vazut Fata pentru ca mereu a stat la dreapta tatalui, iar cand Isus a spus : nimeni nu a vazut chipul se refera la oameni, nu mai incerca sa gasesti lucruri inutile pentru ca tu esti singurul inutil de aici,

| llust a răspuns (pentru Adrianetc):

Inutil este Dumnezeu, eu sunt ateu, nu cred in nimeni si nimic si duc o viata normala si frumoasa. arata-mi o dovada ca dumnezeu exista

| Adrianetc a răspuns (pentru llust):

Dupa inteligenta ta dobandita crezi ca eu pot sa-ti demonstrez existenta lui Dumnezeu din spatele tastaturii? Crezi ca pot sa-ti arat frumusetea si pacea intr-o biserica penticostala?(ca si in celelalte) crezi ca eu o sa-ti enumar dovezi, poze, fluturasi? Daca ai avea un gram de credinta, daca ai incerca macar sa zici : nu cred in tine Doamne dar vreau sa vad cum e sa stiu ca Existi, vreau un semn ceva, sunt sigur ca o sa ti-l arate, Dumnezeu e Dumnezeu pacii si al frumusetii dar si Dumnezeul dreptatii si asupririi, Daca ar exista numai Dumnezeu toti am fi fericiti fara probleme si gata dar exista si satan care incearca sa ne departeze de El, de mantuire si frumusete, partasie cu El, vrea sa ne faca sa cautam dovezi vizuale cum ca exista, rationale si logice, insa atunci cand Isus era intruchipat intr-un om, facea minuni, insanatosea orbii ologi surzii, scotea demonii din oameni, majoritatea Credeau in el si Stiau ca El este domnul pentru ca vedeau minunile, unii erau asa de revoltati ca exista cineva superior incat L-au crucificat, insa El s-a lasat omorat ca prin credinta sa fim mantuiti si sa fim alaturi de el. nu ma astept sa crezi pentru ca mintea ta e aburita de lucruri idioate gen arata-mi ca exista. insa daca ai medita putin la acest lucru...

| llust a răspuns (pentru Adrianetc):

Sincer mi-ai dat de gandit. am spus ca sunt ateu si ca nu cred in el, dar nu am spus ca neg existenta lui, s-a inteles altceva...

| Adrianetc a răspuns (pentru llust):

Nascandu-ma intr-o familie crestina, avand acest privilegiu si aceasta binecuvantare este datoria mea sa-ti arat ce inseamna Dumnezeu, mantuire, rai, lupta dintre noi si satana. Dumnezeu ne-a dat libertatea sa alegem insa Domnul isus zice : Cine nu este cu mine, este impotriva mea. Indiferenta este o "forta" care este greu de infrand, insa daca eram indiferent puteam sa zic : Eu o sa fac botezul cu apa, cred in El, si sunt mantuit, de altcineva nu imi pasa,. Dar vreau sa cunoasca toti adevarul, daca il accepta sau il resping treaba lor, daca o sa se vrea vreo initiativa, tu alegi. Crede-ma, ma poti intreba daca ai vreo nelamurire si daca nu ma crezi, daca mint, cumpara o Biblie si citeste-o.

| llust a răspuns (pentru Adrianetc):

Nu cred dar nici nu neg. am citit jumatate de biblie. eu ma intreb doar cum e posibil sa faci acele lucruri care scrie in biblie. este irational si de necrezut.

| Adrianetc a răspuns (pentru llust):

Multe lucruri au fost schimbate dupa Isus Hristos, de exemplu in vechiul Testament era lege sa nu se manance animal cu copita despicata (porc vaca, cal,) Dar Isus a zis sa se manance tot ce este pe piata. In vechiul Testament pentru un pacat se aduceau 2 porumbei, se ardeau ca jertfa ca iertare. Insa Domnul Isus stia ca omul va evolua si ca nu ai avea cum sa iei boi vaci oi sa i jertfesti pe rug in oras, corect? Si a spus ca trebuie sa-ti marturisesti pacatele si prin credinta vei fi iertat. irational nu stiu de ce, de necrezut. Tu alegi insa dupa cum am zis, El ne iubeste nu ne-a pus in brate o carca de legi fara niciun sens, pentru ca fiecare lege este cu un motiv.Majoritatea oamenilor cauta dovezi vizuale care sa demonstreze existenta lui Dumnezeu, dupa parerea mea ei sau cei din vechiul testament care au ales sa-si faca un vitel de aur doar ca sa-l vada. nu este mare diferenta.

| llust a răspuns (pentru Adrianetc):

In unuele afrimatii ai dreptate. am o intreabare pentru tine. Isus este fiul lui dumnezeu...dar cine sunt parintii lui Dumnezeu?

| Adrianetc a răspuns (pentru llust):

In Biblie scrie ca Dumnezeu Tatal, Isus Hristos si Sfantul Duh au existat mereu, inaintea existentei universului. intrebarea asta mi se pare cam inutila avand in vedere creierul nostru limitat. Toate raspunsurile de care avem nevoie sunt in Biblie insa sub alta forma.

| PotatoMustDie a răspuns:

Nu m-am gandit la viitor mai mult de 5 ani distanta. Hmm, 2090, cand voi fi chel cu baston, cred ca voi fii la un azil sau sanatoriu.
Dar daca vrei un raspuns mai SF, iti dau unul. Sa zicem ca prin 2035, cand inca lumea e normala, m-as criogeniza si, sa zicem din nou, ca m-as trezi in 2093 intr-o lume post-apocaliptica unde extraterestrii conduc lumea si ar trebui sa lupt pentru salvarea planetei.

| Aly07 a răspuns:

Parerea mea, mai lasa jocurile si incearca sa faci ceva folositor. Poate inveti sa creezi jocuri ca de imaginatie vad ca nu duci lipsa.

| Rony23 a răspuns:

Iti zic sigur ce o sa vad: patru scanduri si o perna sub cap la 3 metrii sub pamant

| llust a răspuns:

Nu, nu cred ca o sa fie vreun virus ceva si doar ce'i bogati sa supravietuiasca. si da, o sa vedem extraterestii, nu cred ca razboi.anway gandeste'te la Area 51, daca te duci acolo vezi cateva casute si o moara de vant, e plin de camere de filmat, si daca te apropii la mai mult de 200 de metrii vine armata cu jeepu si te "alunga", oare de ce? Obama o declarat ca in anul 2013 o sa fie "trasa cortina jos", oare la ce se refera? toate evenimentele cu extraterestrii sunt secrete si raman secrete, oamenii care au spus ceva din ce au vazut au disparut. si mai sunt zeci, poate chiar sute de exemple. parerea mea este ca "marile puterii ale lumii" sunt de fapt niste "pioni" si sunt condusi de altcineva sau altceva, de aceea exista multe secrete. e o posibilitate si cu virusul, dar e putin cam S.F.

| tauretee explică (pentru llust):

Ma cam sperii dar are logica si nu cred ca in area 51 sunt extrateresti si daca sunt aia fac o treaba buna cu ascunderea lor si eu cred ca au facut o nava care poate calatori ori in timp ori se micsoreaza ori poate zbura orin tot universul ori what ever si cand zic Alienware`uri sunt pcurile alea super bune care costa 2000 de dolari nu cred ca un copil sau asoldescent sil permite daca n-are un tata angajat la nasa sau are o companie sau o firma

| pisi361 a răspuns:

Nu percep de loc viitorul asa, si cred ca ce ai spus e o MARE PROSTIE!