| BUBULINA a întrebat:

Voi sunteti de acord cu introducerea taxei pe produsele fast food?

Eu nu sunt de acord, pentru ca si tigarile s-au scumpit dar nu cred ca a renuntat cineva la tigari din cauza scumpiri, astia ii bat joc de noi.

Oare unde se duc banii nostri?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Nu sunt de acord. Foarte bine pusa intrebarea de la sfarsit. Stai linistita, ca nu se duc banii pentru dezvoltarea nici unei industrii din tara. Se duc in buzunarele lor. Daca vroiau sa educe cu adevarat poporul roman scadeau preturile la produsele naturale. Eu asa as fi facut. Sau eventual puteau sa mareasca preturile la fast food dar sa si scada preturile la alimentele naturale. Asa educi poporul. Nu sa furi tu si sa pui ca motiv faptul ca acele produse sunt nocive. Meritam o alternativa. Cum putem sa fim sanatosi cand produsele naturale uneori sunt de 2 sau 3 ori mai scumpe decat cele nocive?

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Fast food-urile ar trebui de fapt scoase in afara legii. Au nenorocit generatii intregi in occident uitati-va cum arata americanii la 30 de ani, uitati-va la nemti ...etc. Credeti ca este normal ca pentru a face sex la 30 de ani sa ai nevoie de viagra? Dupa ultimul sondaj asta se intampla in America si nici nemtii nu sunt prea departe. Credeti ca este normal sa ajungi la 3-4 sute de kg pentru ca si aceste alimente fast food creaza dependenta. Tigarile fac la fel de bine. Unii dintre voi o sa spuna ca daca e cu masura totul e ok, numai ca de regula mica masura e zilnica.
@costymaximus... a punctat bine, ar trebui incurajate produsele sanatoase in special cele de productie autohtona.
Inafara de asta ar trebui ca o zi pe saptamana sa spunem sambata, in scoala sa se faca numai sport, orice fel de sport dupa dorinta si capacitatea fiecaruia. Asta daca nu vrem sa avem pe strazi in loc de copii ' baloane umblatoare '.

| JeSa a răspuns:

Tocmai - acesta le e scopul lor, stiind ca cumparatorul are un viciu, il si va taxa, ca asta ne e statul, profitorstraight face...

| JeSa a răspuns:

Andrei - bine ai punctat/zistongue

| costymaximus a răspuns:

Sint de acord, dar in compensatie sa elimine tva-ul la legume si fructe.Doar asa poti face omul sa opteze pentru ceva sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, taxa pe alcool sau tigari e una, este taxa pe viciu, iar taxa pe mincare este taxa pe mincare. Hai sa punem taxa pe aerul respirat, gasim noi o motivatie cum am gasit mereu pentru fiecare aberatie din care statul ne-a jecmanit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

JeSsYkA, asa e. Avem viciul de a minca, viciul de a respira, viciul de a supravietui. Exact, supravietuim sa aiba pe cine spolia ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca este nimeni de acord cu aceasta taxa(cu exceptia celor care au,, pictat-o``). Intr-un fel, este un mod de a ne adanci mai mult in criza...
Cu cea pentru tigari, nu cred ca s-a lasat nici cel mai sarac om de fumat din cauza banilor( a imprumatat, a furat dar tot i-a dat de caphee hee.
Banii mei se duc in mare parte pe haine(deoarece sunt cam mica pentru tigari si alcool ) si nu prea consum produse fast food(poate de vreo 2 ori pe saptamana). A, si pe colarolling on the floorrolling on the floor nu e seara fara sa consum minim 2 l deoarece vreau sa ma mentin in formarolling on the floorrolling on the floor.