| lalalalallll a întrebat:

Vreau să-mi dați un sfat (pentru surioara mea).
Astăzi a avut în orar "Educație tehnologică". Trebuia să facă un clopoțel din hârtie și carton (l-a făcut). O colegă de-a ei, Beatrice, nu și-a făcut tema. Alt coleg care stă în bancă cu Beatrice a făcut doi clopoței. Unul i l-a dat ei, să o păcălească pe învățătoare că și-a făcut tema. Ei au în clasă și un copil mai pârâcios, care a pârât-o pe Beatrice că nu și-a făcut tema și că nu e al ei clopoțelul, ceea ce se numește furt. Doamna învățătoare a izbit-o, a tras-o de păr, era să înjure, a tras-o și de urechi (nu știu cum de nu a plâns). Când sora mea mi-a povestit, mi-a spus că atunci când învățătoarea țipa la colega ei s-a speriat foarte rău, chiar și alți colegi s-au speriat de reacția învățătoarei.
Și vă mai spun:
În clasa a doua i-a dat o palmă unui băiat că nu și-a scris o fișă de lectură (i-a rămas o vânătaie pe obraz).
Tot în clasa a doua i-a dat cu indicatorul la fund (i-a dat tare) unui copil care nu i-a dat mamei sale să semneze tesul, fiindcă a luat o notă mică.

E foarte agresivă, și chiar nu știm ce să facem. Cu cine ar trebui să vorbim despre comportamentul ei (mi-e și greață să zic "dumneaei")? Mă refer la gardianul școlii, directorul, sau poate chiar poliția.
Mulțumesc!

12 răspunsuri:
| Takocska a răspuns:

Prima data cu paritii restul colegilor la directoare ca sa schimbe si daca nu face absolut nimic puteti sa va duceti la politie. Mai se intelege daca da o palma peste clasa a VI-a da nu in clasa a II-a e ceva inacceptabil. Ducetiva la directoare da nu singur ci cu totihappy

| Kazimir a răspuns:

112 -> poliție -> agresare sexuală -> foto/video trucate -> tribunal -> sentință -> închisoare. This should work.

| claudiu11re a răspuns:

Pai mai bine vorbiti cu parinti prima data si dupa aia parintii vor lua masuri...si sa vezi ce pateste dupa aia idioa.a asta

| lalalalallll explică (pentru claudiu11re):

Le-am zis, dar ei spuneau că le e milă de ei(copii), atâta tot straight face.

| claudiu11re a răspuns (pentru lalalalallll):

Nu stiu ce sa zic mai bine atunci ducetiva la politie cu toti si explicatile care e treaba nu ia masuri politia scrietile aleia pentru protectia copilului pe net si s avedeti atunci ce o sa ii faca lu idioa`a aia

| ɔɐıɔ a răspuns:

Cheama-ma ca o violez.

| lalalalallll explică (pentru ɔɐıɔ):

Știu că ești de la T/A dar e ceva serios.

P.S: Cine ar viola o umflată de 56 de ani!?

| ɔɐıɔ a răspuns (pentru lalalalallll):

Ce n-ai zis asa.
Whatevă.
Te duci la parinti si le zici ce s-a intamplat.Le spui sa mearga o data cu ea si cu tine la directoare(eventual mai chemi parinti) si o reportezi.
Daca nu merge, o transezi(nu m-am putut abtine)

| adrian9811 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa faci o reclanatie la director sau la politie si so dai in judecata

| AnneMary18 a răspuns:

Poti vorbii cu parintii fetei sau, du'te direct la directoare straight face Asemenea oamenii nu ar trebui sa fie in invatamantstraight face parerea mea.