| crisbebe a întrebat:

Vreau si eu informatii interesante despre una din astea:

Asia sa vorbim de ex despre un lac sau un munte care are cv interesant.

Despre populatie si asezarie umane.

Israel

turcia.

India.
3 fundite(sa fie scurt si interesant)

1 răspuns:
| trafikantu a răspuns:

Israel este tara sfanta, tara care gazduieste mormantul sfant in Cetatea de la ierusalim. Populatie este impartita in mai multe grupe:

Arabi musulmani originari
Arabi crestini originari
Evrei originari si evrei parveniti din refugiati din tari precum Rusia, Romania, Ungaria, Polonia etc.

Asezarile umane sunt foarte diferite in Israel, incepand cu cocioabe slab amenajate ale arabilor beduini, care traiesc in special langa desert sau zone cu pasuni. Apoi asezarile de zi cu zi ale oamenilor obisnuiti, blocuri si casute micute numite local si kibbutz.

si in ultimul rand cei mai bogati traiesc in apartamente luxoase aflate in zgarie nori, vile imense cu terenuri private sau hoteluri. da intr`adevar multi evrei bogati locuiesc in camere luxoase de hoteluri, astfel avadn posibilitatea sa se "joace" cu banii pe care altfel i`ar fi investit intr-o casa.