| Inferno a întrebat:

Am intrebat la cateogira "Stiinta si Filozofie" cate gauri are un pai si de fiecare data întrebarea a fost eliminata de admini.
Poate reusiti sa imi explicati si mie motivul, caci ma simt depasit.

E drept ca la o analiza superficiala întrebarea poate parea triviala si presimt ca asta e si motivul eliminari ei.
In realitate vorbim de o problema de toplogie ce s-a dovedit suficient de complicata pentru a pune in dificultate anumiti utilizatori care au raspuns in mod eronat : "doua gauri".

Cum topologia e o ramura a matematicii, iar matematica o stiinta, imi pare indreptatit sa postez la categoria "STIINTA si filozofie".

Raspunsul pur matematic este:
"Thus, the circle has one hole. I hope it's clear that the interval I doesn't have any holes. But instead I will appeal to a fact about homology: given any space X, the homology groups of X and X × I are the same. In the case of the straw, we see that its homology groups are the same as those of the circle. It follows that the straw has one hole."

Daca asta nu e stiinta atunci nu stiu ce pana mea e.
Daca discut probleme de topologie si in loc de "tor" folosesc cuvântul "gogoasa" imi va fi eliminata întrebarea pe motiv ca e triviala? Serios? Aici se opreste abisala "analiza" a intrebarilor pe care adminii o fac? Un joc de cuvinte ii induce in eroare asa de usor?

Daca ziceam ca mi-am introdus si scos in mod repetat un pix in anus pentru a imi provoca placeri (TPU imi interzice sa folosesc cuvântul "mast. urbat") si mi-a ramas capacul blocat acolo întrebarea ar fi ramas cu siguranta, ca am mai gasit destule asa.
Sau: "Credeti ca Pamantul poate fi plat?"
Deci nici macar explicatia unei exigente iesite din comun nu ramane in picioare.

In plus, daca as vrea sa fiu rautacios, as mai adauga ca întrebarea poate fi analizata si filosofic. La urma urmei e doar o conventie matematica, un pai ar putea fi considerat ca avand si doua gauri. Faza e ca daca am pleca de la o premisa de genul acesta consecinta ar fi ca e imposibil sa ai o singura gaura in Universul nostru 3D in care totul are o grosime. In fine, se poate filozofa destul de mult si pe chestia asta.

Întrebarea:
De ce a fost eliminat întrebarea?

P.S.: Deja am solicitat o reevaluare a continutului ei, dar sunt convins ca nu am sa primesc nimic. Ca de, argumente, analiza profunda... prea multe pretentii.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-as putea spune exact dar pot sa indic o ipoteza: cred ca sa considerat intrebarea lipsita de interes si pusa doar ca sa te afli in treaba.
Argumentez cu faptul ca nu cred ca exista utilizatori TPU care stiu topologie. Nici eu nu stiu, stiu doar ca este vorba de un domeniu matematic.

| Inferno explică (pentru Ioandelasal):

E adevarat ca întrebarea poate parea lipsita de interes daca ignoram implicatiile pe care le are (spre deosebire de alte intrebari asta chiar are anumite implicatii), la urma urmei cui ii pasa cate gauri are un pai, nu?
Si ti-as da dreptate, numai ca exista intrebari care chiar sunt lipsite de orice interes si mai mult nici nu au prea mult sens, dar care raman pe TPU fara probleme:
"Ce a fost primul, oul sau gaina?" e doar un exemplu de intrebare pe care adminii o considera suficient de interesanta.
Un exemplu mai recent ar fi:
https://www.tpu.ro/......l-acestei/
Se pare ca astea sunt intrebari de interes general.

"nu cred ca exista utilizatori TPU care stiu topologie"
Inteleg. Numai ca asta e frumusetea intrebarii, ca desi e topologie pura se leaga de ceva concret din viata de zi cu zi. Practic nu iti trebuie cunostinte abstracte de matematica pentru a raspunde la ea. Gandeste-te ca ai reusit sa ajungi la aceeasi concluzie la care se ajunge cu anumite formule si notiuni abstracte folosindu-ti doar gândirea intuitiva. Mi se pare ca întrebarea dovedeste ca matematica nu e doar o acumulare de formule lipsite de sens. Ea face tranzitia intre concret si abstract, ceea ce o face sa fie chiar mai profunda.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Inferno):

Sunt de acord ca exista destule intrebari absolut irelevante, nu mai vorbesc de cele din categoriile ilegale/obscene sau neinteligibile/spam. Acest fapt nu inseamna ca si tu ai, obligatoriu, dreptul de a pune asemenea intrebari.
De altfel sunt sterse multe intrebari care incalca regulamentul TPU, unele la moderare si altele la raportare.

| Lostlyric a răspuns:

Daca intreb ce e la ora 17:40 in capul meu, e o intrebare. Insa e vaga si doar eu stiu raspunsul corect. Sau poate nici eu. Dar daca o reformulez si intreb: La ce credeti ca s-ar gandi o persoana care tocmai ce s-a trezit din somnul de frumusete, atunci cand vede o saltea de yoga in fata ei?, intrebarea se apropie cumva de un moment/notiune mai...consistenta. Iar raspunsul ar fi destul de relevant. Nu ar avea inca scop informational, insa e clar ca astept o alta perceptie asupra momentului.
Prima oara cand ti-am citit intrebarea, recunosc, am ras in hohote. Abia explicatia m-a pus pe ganduri. Eu cred ca intrebarile tale trebuie reformulate. Sa intelegem si oitzele, manca-ti-as.

| Inferno explică (pentru Lostlyric):

Stiu ce spui.
Numai ca întrebarea nu este vaga, ea are un raspuns univoc si foarte bine argumentat in forma ei originala. Asa ca nu se pune problema unei reformulari. Recunosc ca ar mai fi trebuit sa mentionez ca ma refer la un pai de baut, daca de asta vorbesti ai dreptate.
In plus daca as folosi denumiri riguroase din matematica mi se pare ca si-ar pierde tot farmecul.
Ce sens ar mai avea întrebarea daca in loc de pai as utiliza definitia asta:
A straw is the product of a circle and an interval; a topologist would denote this S¹ × I, where S¹ is usually thought of as the unit circle in the plane and I is the interval [0, L]

Ce imi ceri tu e sa ma conformez gandirii superficiale a altora. In loc sa fie ei cei ce au gresit pentru ca au judecat o intrebare aiurea, sunt eu cel ce a gresit pentru ca nu m-am exprimat pe intelesul oricarui Gigel. Cu toate ca exprimarea mea este corecta, dar nesugestiva pentru "cativa".

| Lostlyric a răspuns (pentru Inferno):

Era o intrebare cu subiect vag din care nu reiesea exact ceea ce nu stiai. S-a dovedit ca macar o latura a ceea ce spuneai, o cunosteai si, de fapt, vroiai sa auzi mai multe pareri. Un lucru deloc de judecat. Au contraire (sau cum s-o spune).
Superficialitatea domina peste tot. E anormal sa fim prosti si multi, desi, chiar si normalitatea e o notiune abstracta. Nu iti ceream sa te conformezi "anormalulu" meu, adica superficialitatii. Iar tu nu reprezinti o latura atat de unica in aceasta superficialitate. Eu cred in continuare ca nu era vorba de intrebare. Intrebarea era destul de buna. Distinctia intre intrebarea ta si cele de genul "ce a fost prima oara?" e ca intrebarea ta e vaga sau abstracta, iar celelalte sunt cu raspunsuri deschise si extrem de subiective. Sa spunem ca nu poti purta discutii in contradictoriu cand exista abstractie sau macar doua raspunsuri corecte sau gresite. Un celebru citat dintr-un film foarte bine facut: "Atunci cand nu iei o decizie, exista orice posibilitate".
Ca idee, nu e chiar atat de tragic sa te conformezi si modului majoritatii de gandire. Mai ales cand e vorba de o intrebare care asteapta un raspuns oarecum apropiat de corect. Si mai ales cand TU ai ales acest mediu pentru a intreba. Poate mediul acesta e construit din "majoritate" happy.

| Inferno explică (pentru Lostlyric):

Pentru ca întrebarea mea sa fie vaga ar trebui sa existe interpretari multiple, dar eu nu gasesc decat una. Interpretarea topologica pe care am expus-o mai sus.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Ai posibilitatea de a da reanalizarea intrebari de catre un admin