| Adry05 a întrebat:

Buna!
1.Pe TPU arata undeva cand e ziua de nastere unui user? Daca da, unde?
2. Si... vroiam sa va intreb, odata cand am incercat sa postez un link, imi scria ca link-ul arata suspect, si ca poate fi vorba de piraterie si bla bla. Mi-ati putea explica mai clar, in ce consta aceasta piraterie?
3. Am vazut la un utilizator suspendat, motivul : atac la persoana. La ce se refera?
Multumesc pentru raspunsuri. O zi placuta tuturor! happy

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

1. Unii utilizatori isi pun data de nastere pe profilul lor. Exemplu: http://www.tpu.ro/utilizator/wgem

Data nasterii: 3 Oct 1978

2. - postarile care instiga la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substante interzise, furt etc)
- postarile care incalca drepturile de autor, oferind informatie preluata din alte surse, fara precizarea acestor surse.
- postarea de linkuri de de pe diferite site-uri care promoveaza sau incurajeaza pirateria

Ce sanctiuni se aplica celor care nu respecta regulile de mai sus?
In functie de gravitatea fiecarei situatii, pe TPU se aplica diferite sanctiuni:

eliminarea postarilor neconforme;
setarea contului de utilizator astfel incat respectivul sa nu poata posta nimic direct pe site si sa aiba constant nevoie de validarea postarilor (descriam mai sus cum decurge aceasta validare, vezi intrebarea:"m postat o intrebare, dar nu a aparut pe site. Ce se intampla?" si intrebarea "Am postat un raspuns, dar nu a aparut pe site. Ce se intampla?");
suspendarea contului pe o durata de 30 de zile (detalii mai jos);
revocarea dreptului de a raporta (vezi intrebarea "Ce se intampla daca raportarile sunt injuste sau abuzive?");
revocarea dreptului de a vota intrebari sau raspunsuri (se aplica acelor utilizatori care voteaza abuziv);
revocarea dreptului de a utiliza chat-ul;
stergerea contului;
in cazul comportamentelor care intra sub incidenta legii, ne rezervam dreptul de a depune plangere penala si de a sesiza organele abilitate.

http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Pai, mai pe scurt, piraterie e atunci cand incalci drepturile de autor descarcand gratis melodii, filme etc. de pe net, adica aia au muncit degeaba la film deoarece toti il descarca acum' de pe net. stii? n-o sa scoata profit din munca lor.

3. Atac la persoana inseamna sa-l ameninti, sa-l injuri.

2 răspunsuri:
| GabiiHaș a răspuns:

1.Da,dai clik pe user si dedesubtul avatarului arata.dar el poate decide daca vrea sa-si arate ziua de nastere sau nu.
2.Cica nu ai voie sa postezi link-uri ilegale, dar uneori sunt cazuri in care apare degeaba.
3.A jignit un user.

| VineSoarele a răspuns:

1. Mai jos de ultima categorie, unde scrie TPU va ureaza la multi ani.
2. Cica nu ai voie sa postezi link-uri ilegale, dar sunt situatii in care apare degeaba. De ex, un prieten nu a putut da un link cu Linux, cu toate ca ele gratuit.
3. Cred ca s-a luat de acea persoana, ca a jignit-o.