| LyaLiana a întrebat:

Am si eu o intrebare...
Am auzit ca pe 19 martie va fi un cutremur in Bucuresti sau nu stiu unde in Romania...este adevarat?
funda happy

10 răspunsuri:
| cristianorudi7 a răspuns:

In 19 martie Luna va trece cel mai aproape de pamant din 1992 incoace. Dealungul istoriei s-au produs catastrofe la fiecare apropiere. Evenimentul astronomic este supranumit ‘perigeu lunar’ ceea ce inseamna ca vom vedea o luna mai mare ca de obicei.
Potrivit observatorului astronomic de la Bucuresti vom avea luna plina la ora 20:10.
]

funda

mira
| mira a răspuns:

Nimeni nu poate prevedea cutremurele.Ce ai auzit se refera la faptul ca pe 19 martie luna va fi la cea mai mica distanta de pamant. Fenomenul a mai fost prezent pe Terra, dar n-a fost atat de mediatizat.

| sanders a răspuns:

Iti zic eu ca nu stie nimeni exact nu poti afla decat in momentul de fata
succes

| andrei112 a răspuns:

Salut!
Pe 19 martie Luna va fi la cea mai mica distanta de Pamant din ultimii 18 ani. Totusi este aproape imposibil("aproape" pentru ca nu s-a dovedit nimic) ca acest lucru sa determine un cutremur. Luna nu influenteaza prea mult dinamica placilor tectonice(aproape deloc). Probabil fenomenele creeate de Luna vor fi mai accentuate (ex:Mareea), dar acest lucru nu ne poate influenta in niciun fel.

NU se poate "prezice" cand va avea loc un cutremur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da am auzit ca sambata luna se va apropia de panmant si vor fi iar catastrofe si eu am auzit ca in Romania si cred ca in bucuresti dar nu stiu unde eu sunt din Bistrita deci nu sunt chiar asa aproapebig grin

| shnako a răspuns:

Doar daca e ziua mondiala a sexului nebun. Altfel ma cam indoiesc.

| regina a răspuns:

Asta nu cred ca stie nimeni, nu avem decat sa asteptam si sa vedem ce se va intamplasad

| andrutzik a răspuns:

Eu am auzit ca pe 19 martie luna se va apropia de pamant timp de 3 nopti deci...de cutremure nu s sigura dar cauta pe net efectele apropierii lunii de pamant din cate stiu cutremurul nu e unul din acele efecte dar oricum cauta

| Gabone a răspuns:

Da asa a spus ca pe 19 martie luna va fi cel mai aproape de pamant iar atunci in ziua aia sa va intampla cutremure, tsunami si multe altele asa cum a fost si in Japonia la ei a fost cutremura acela tot din cauza lunii pentru ca la ei atunci a fost luna aproape de pamantwinking

| yushan a răspuns:

Nimeni nu poate sa stie acest lucru! Cel mai repede afla cei de la centrul pentru cutremure sau cum ii spune adica cu vreo 1 minut si vreo 29 de secunde inaintea noastra! Este timpul care strabate vibratile produse de ciocnirea placilor tectonice de unde sunt ele pana la suprafata happy P.S. informatile nu sunt oficiale sunt din cate imi aduc eu aminte dar este pe aproape happy