| fatatafrumoasa24 a întrebat:

Buna, daca sunt minoră si vreau sa ma duc in Romania singura, fără părinți, pot? sah imi trebuie ceva procură? stiam ca daca vreau sa ma duc in tara mea adică in Romania pot merge singura fara însoțitor. Scuzați categoria nu stiu daca am pus o bine

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti dar numai daca unul din parinti merge cu tine la aeroport, sa te urce in avion cu destinatia Romania.
Daca pleci cu masina ai nevoie de Procura de la Consulat sau Ambasada Romaniei din tara unde esti, semnata de ambii parinti si mentionat un tutore legal care raspunde de tine, fiindca treci prin mai multe vami si trebuie sa ai acest act oficial la tine.

| fatatafrumoasa24 explică (pentru Violleta2022):

Vreau sa ma duc cu autocarul, părinții mei sunt in Romania iar eu sunt in Spania, ei au plecat din cauza unor probleme iar eu am rămas aici fiindca suntem stabiliți aici dar am avut niste probleme si au plecat pentru cateva zile. lucrurile sunt mai serioase si as vrea sa ma duc si eu. Pot sau nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru fatatafrumoasa24):

Din pacate, nu se poate, fiindca la autocar va opriti in toate vamile straine prin tarile pe unde treceti si tu ai nevoie de Procura speciala, facuat unui tutore legal.

| fatatafrumoasa24 explică (pentru Violleta2022):

Dar cu avionul?

| Violleta2022 a răspuns (pentru fatatafrumoasa24):

Dupa cum am spus, sa fie un parinte cu tine cand te preda la aeroport.

| sierra1 a răspuns:

Dacă vrei să vii din Somalia (că nu ne zici...), nu poți!