| Amy a întrebat:

dupa ce criterii este ales un utilizator, ca fiind Expert TPU? am observat ca sunt unii experti care au fundite si raspunsuri mai putine, decat unii utilizatori care nu sunt experti.de ce?
de ce se tine cont? de fundite? punctaj? raspunsuri? lamuriti-ma si pe mine.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

@Katya @Legiuitoarea.
Repet:nu ma intereseaza titulatura asta de ''expert''dar daca am deschis un dialog, hai sa va raspund.Ce inseamna calitatea unui raspuns? si aici fac referire la raspunsurile mele! Poate ati observat din raspunsurile mele ca majoritatea sunt linkuri - de download/spre pagini care ajuta usherul/seriale /licente/instalari/probleme PC/muzica/filme! Intrebarea mea este :cum as putea sa dau un raspuns de calitate in momentul cand un usher imi cere un program/link? Pentru mine este clar->ii dau link-ul si gata! sau trebuie sa mai scriu si vreo 10 randuri pe langa link-ul acela ca sa fie de calitate?! In fine.am zis ca nu ma intereseaza dar am dorit sa mai dialoghez si eu cu voi (nu am timp liber aici pe TPU) big grin O zi buna va doresc! (.si totusi calitatea nu este primordiala ->cred ca este altceva ->o sa va transmit la momentul potrivit ->PROMIT) big grin

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cum am mai spus de nenumărate ori, nu contează foarte mult nici Rank-ul (pozitia din clasament, numarul de puncte), nici vechimea ta pe site şi nici numărul de răspunsuri câştigatoare (fundiţe), ci calitatea răspunsurilor, cât de mult ai ajutat. Activitatea trebuie să fie constantă şi de calitate. Singurele condiţii obligatorii (deşi au fost şi câteva excepţii) sunt: să ai în total minim 500 de răspunsuri (le poţi da într-o săptămână sau în luni de zile, nu contează) şi să ai un raport (numărul răspunsurilor câştigatoare împărţit la numărul total de răspunsuri) de minim 10%, adică cel puţin un răspuns din 10 trebuie să fie câştigător (contează calitatea, nu cantitatea!). Tu trebuie să îndeplineşti toate aceste condiţii, iar administratorii vor hotărâ, când şi dacă a venit momentul. Ei au ultimul cuvânt. Citeşte şi aceste poştări, plus comentariile: http://www.tpu.ro/blog/?p=601, http://www.tpu.ro/blog/?p=134&cpage=1#comment-8658!
Succes! Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acordarea titlului de expert se face de catre echipa TPU care ia in considerare mai multe elemente: durata activitatii pe TPU (in teorie cel putin 2 luni, in practica mult mai multe), numarul raspunsurilor (in teorie cel putin 500, in practica mai multe), calitatea acesora(sa fie raspunsuri bune si folositoare) si din mai multe categorii, ori sa fie chiar expert intr-un domeniu. Cand va socoti ca indeplineste toate conditiile si ca merita titlul echipa TPU il va acorda. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Calitatea răspunsurilor, minim 500 votate cu inteligent și folositor, activitatea constantă pe site, respectarea politicii și adminii sunt cei care fac un user expert!
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Numai prin calitatea răspunsului oferit dragă @neluL, pun lupa pe tine adminii și te "supraveghează" o perioadă suficientă de timp pentru a vedea dacă ești cu adevărat o persoană care să meriți această titulatură. Nu îți faci astăzi contul și mâine ești expert!
Pa, pa.

neluL
| neluL a răspuns:

@Katya,@Lovepoison, @Ioandelasal,@Legiuitoarea...si altii
As vrea sa va contrazic pe toti! big grin (dar pentru mine nu este interesant subiectul) ->Raspunsul meu este: cand vor hotarii administratorii, in rest nimic nu conteaza - important este sa AJUTI!

neluL
| neluL a răspuns:

big grin @Katya - am ramas doar noi doi in acest dialog! Ma crezi ca in acest moment nu stiu sa mai vorbesc si sa explic un lucru (referitor la informatica) ca un profesionist? Adica sa dau raspunsuri de calitate! ...Si hai sa-ti explic si de ce! Cu ceva timp in urma (6-7 luni) daca ma intrebai despre, sa zicem o devirusare de exemplu in 3 randuri terminam cu explicatiile si cu devirusarea - dadeam un raspuns de CALITATE! Acum, de cand sunt pe TPU nici in 2 pagini nu termin de explicat cum faci o devirusare pentru ca am ajuns sa explic si virgula ->ca la prosti.Si aici notific ca nu imi pare rau sau nu imi vine greu sa explic pentru ca vreau sa inteleaga si cel care nu stie sa ''scrie''. De afara privind lucrurile, Adica din Google ->daca cineva gaseste o explicatie de-a mea stii ce spune? Ca sunt clasa a IV a si nu am mai mult de 12 ani! Deci unde este calitatea? Lumineaza-ma tu! In schimb ce am observat eu aici pe TPU este faptul ca usherul pe care l-am ajutat mi-a dat o fundita(altfel nu as intelege daca l-am ajutat sau nu) ->si de aici trag concluzia ca a inteles ce mesaj i-am trimis si deci eu consider ca acel mesaj a fost de calitate pentru varsta si capacitatea lui intelectuala! Si in final trag concluzia ->un raspuns de calitate = o fundita. Calitatea unui raspuns consta in faptul cand doua persoane cu aceeasi pregatire se ajuta reciproc, cum ar fi:2 doctori, 2 ingineri, 2... ei intre ei isi dau raspunsuri de calitate si nu se compara cu raspunsurile date intre un doctor si pacient sau un inginer si muncitor desii sunt de calitate dar pentru capacitatea lor intelectuala! Calitatea poate conteaza dar nu este acea CALITATE in adevaratul sens al cuvantului. BYE! BYE!

| Lovepoison a răspuns:

Un expert TPU nu se ia dupa cate fundite are, ci dupa cat de bune, folositoare sau inteligente sunt raspunsurile date, dupa valorile si principiile acelei persoane. Trebuie sa aiba mai mult de 500 de raspunsuri, dar raspunsuri serioase si sa corespunda unor nu stiu ce criterii hotarate de admin ca sa fie desemnat un expert TPU. Sper ca te-am ajutat! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte simplu: MITA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se tine cont nici de punctaj,nici de numarul raspunsurilor castigatoare(funditele), nici de numarul de voturi, nici de pozitia in clasament.Tot ceea ce conteaza este calitatea postarilor si un numar minimum de 500 de raspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca si conditii minimale, utilizatorii propusi de voi trebuie:
- sa fi participat intens pe TPU.ro: minimum 500 de raspunsuri postate si minimum doua luni de la inscriere
- sa fi oferit, in mod consecvent, informatie care sa fie de folos celorlalti; raspunsurile cu caracter conversational, trivial sau zeflemitor nu se iau in considerare
- sa nu fi jignit alti utilizatori
- sa fi respectat politica TPU.ro si scopul esential pentru care acesta a fost creat
Acei utilizatori care provoaca sau stimuleaza conflicte, cei care jignesc, hartuiesc, abuzeaza de functiile site-ului, spameaza sau incalca in oricare alt fel politica noastra sau termenii si conditiile tpu.ro, au sanse mult mai mici de a deveni Experti TPU.ro, deoarece consideram ca acestia inteleg gresit menirea site-ului Toti Pentru Unu si il folosesc in alte scopuri decat cel pentru care e destinat.

Sursa: http://www. tpu.ro/blog/? p=601

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NeluL,de acord,administratorii sunt cei care hotarasc lucrul acesta, dar tin cont de anumite lucruri si anume calitatea postarilor(pana la urma, expertii nu sunt alesi la intamplare)si un numar minimum de 500 de raspunsuri.In schimb, cea care primeaza este calitatea.In plus, chiar ei au subliniat in unele postari pe blog ca un utilizator trebuie sa aiba minimum 500 de raspunsuri pentru a putea deveni expert(de altfel, nici-un expert nu a avut mai putin de 500 de raspunsuri in momentul primirii acestui titlu). Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NeluL,bineinteles,in intrebarile in care se cer link-uri(sau la care cel mai bun raspuns ar fi un link), postezi link-ul si ai incheiat actiunea. Orice utilizator posteaza la un moment dat doar un link(sau mai multe)si atat, inclusiv expertii.In schimb, nu a fost niciodata desemnat expert un utilizator care posteaza doar link-uri.In orice caz,activitatea ta(ca tot ai adus discutia)nu consta doar in link-uri si ai demonstrat in repetate randuri ca ai cunostinte in informatica(asa cum majoritatea expertilor au conostinte in anumite domenii), suficiente cat sa primesti acest titlu la un moment dat(desi nu te intereseaza subiectul). Ecuatia este simpla; cunostintele intr-un anumit domeniu asigura calitatea postarilor referitoare la acesta, care nu este trecuta cu vederea.Desi nici pe mine nu ma intereseaza si nu m-a interesat vreodata acest subiect,doresc sa-i lamuresc pe utilizatorii derutati de aceasta "febra" a funditelor ca nu ele sunt cele care conteaza,ci calitatea postarilor(prin postari de calitate,ii ajuti automat pe cei care le citesc).Mie, in orice caz, asta imi place sa cred; ca aceasta(calitatea)este cea care conteaza cu adevarattongue.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NeluL,daca situatia ti-a cerut sa dai raspunsuri lungi si pe intelesul fiecarei persoane,indiferent de varsta sa(sa nu uitam, totusi, ca site-ul este compus in cea mai mare parte din copii sub 14 ani,in prezent)sau de pregatirea sa in domeniul respectiv(o persoana fara cunostinte in acest domeniu,nu ar intelege, cel mai probabil, o explicatie in 3 randuri),tu te-ai conformat,iar capacitatea ta de a putea transmite eficient mesajul dorit amplifica calitatea acestuiatonguelaughing(pun aceste emoticoane pentru ca observ ca facem ce facem si ne invartim in jurul aceleiasi idei).Bineinteles,nu toti expertii sunt cu adevarat experti in domeniul/domeniile in care s-au remarcat,dar,cu toate astea,au reusit sa dea raspunsuri excelente in acest domeniu,au reusit sa transmita eficient idei care l-au ajutat pe cititor,cu toate ca nu au avut neaparat pregatire in acest domeniu,iar raspunsurile lor bune nu au fost trecute cu vederea. Daca mai doresti sa continuam aceasta discutie, te astept cu un mesaj in privat(un loc mult mai potrivit).Nu de alta, dar cred ca deja i-am plictisit pe ceilalti utilizatori cu schimburile noastre de replicihee hee. Numai bine.