| DanaCristina a întrebat:

Imi puteti spune ce inseamna funda pe acest site? Astept raspunsuri cat mai complexe. Cum pot da funda, trebuie sa dau funda, cand dau funda, cu ce ma ajuta o funda, CE INSEAMNA FUNDA? Si de ce unii scriu la sfarsitul raspunsului " fundita? ". Astept cat mai multe raspunsuri.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Bine ai venit printre noi, DanaCristina!
Nu trebuie să cumperi nimic.
Funda = Cocardă oranj = Răspuns câştigător = 100 de puncte.
Este un fel de "Mulţumesc". În acest fel îi mulţumeşti celui, care te-a ajutat cel mai mult, răspunsul căruia a fost cel mai bun, din punctul tău de vedere.
Când te vei hotărâ, ce răspuns este cel mai bun/folositor (în mod normal ai maxim 5 zile la dispoziţie), va trebui să dai clic pe "Declară răspuns câştigător" în dreapta răspunsului preferat, iar apoi să dai clic pe "OK". E simplu.
Succes!

Citeşte şi Întrebările frecvenţe: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente! Sigur, vei găsi multe răspunsuri şi acolo. Numai bine!

6 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

1)Ce este funda?
Este un fel de ''Mulţumesc'' pentru persoana care te-a ajutat cel mai mult.Utilizatorul care o primeşte acumuleaza 100 de puncte.Funda este defapt un obiect virtual care se dă pe acest site drept mulţumire.
2)Cum se da fundă?
Vezi în dreptul fiecarui raspuns se află o fundă transparenta.Dai click pe una dintre ele şi se va deschide o fereastră în care te întreaba: ''Eşti sigur că vrei sa declari acest răspuns câştigător?''.Iar tu dai pe ''da''.
3)Pentru a afla mai multe citeşte si ÎNTREBĂRILE FRECVENTE:http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente !
Succes!

| WatswovskyvonAle a răspuns:

Funda este aprecierea unui raspund,dai funda atunci cand ti se pare ca un raspuns chiar ti-a fost de ajutor,nu te ajuta pe tine aceasta funda dar ii faci un ''bine'' contului celui care raspunde. Cum dai funda? foarte simplu,in dreapta raspunsului unei persoane o gasesti, este gri la inceput, dai click pe ea si esti intrebat daca esti sigur ca vrei sa oferi aceasta funda. Apoi persoana respectiva o primeste.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Eu prefer sa ii spun medalie big grin

| smecherulxxl5 a răspuns:

Pe acest site funda inseamna un fel de cadou in semn de multumire ca iai raspuns corect la intrebarea cuiva.funda se da astfel:dupa ce a raspuns cineva la intrebarea ta ai o funda in dreapta raspunsului lui. apesi pe ea si ai dat funda. funda o dai cand cineva tia raspuns cum trebuie, ce nu stiai tu si el ti-a zis.o fund te ajuta ca sa strangi puncte o funda=100 de puncte. fundita se scrie la sfarsitul intrebarii ca sa primusti cate mai multe raspunsuri.sa-i tentezi.

| alinutza_4400 a răspuns:

Nu te ajuta p tine. funda, poate p altii.Cand postezi o intrebare p site si primesti raspunsuri va trebuie s alegi un raspuns castigator.In dreptul raspunsului primit apare o fundita dai click p ea si asa ai dat funda., succes!

| AnonimInEfect a răspuns:

Păi,funda este o rasplata pentru cel mai bun raspuns pe care-l primesti de la un utilizator tpu.Atunci cand pui o intrebare toti se vor "inghesui" sa-ti raspunda majoritatea cerandu-ti funda. Funda este un obiect virtual prin care rasplatesti pe cel care ti-a dat raspunsul cel mai bun.Cand iti da raspunsul bun in dreapta lui apare o medalie cu "1" scris pe ea. Daca vrei sa o oferi apesi pe ea si vei da "da" la intrebarea daca esti sigur ca vrei sa acorzi acea funda. Funda inseamna 100 puncte pe care le acumuleaza membrul respectiv. Sper ca ti-am fost de folos.